Rýchla navigácia článku
Ako prvú zastávku v Ázii sme si s Martinom vybrali hlavné mesto Thajska, Bangkok. Býva tu okolo 9 miliónov ľudí, a keď k tomu pripočítame turistov, ktorí rovnako ako my, prišli objavovať mesto, zdá sa ťažké vymyslieť efektívny plán návštevy mesta. My sme si dali námahu a pripravili sme itinerár, ktorý sme otestovali a teraz ho s vami môžeme zdielať! Nájdete tu kúsok histórie, prírodu aj zaujímavosti, vďaka ktorým bude trip rozmanitý. 4 dni v hektickom Bangkoku môžu byť únavné, preto sme pripravili itinerár, ktorý je ako stvorený na objavovanie i relax zároveň.
➳ Prečítajte si aj: Doprava v Bangkoku
4 dni v Bangkoku
Deň 1. – Chrámy a večera na Khao San Road
Medzi najznámejšie pamiatky v Bangkoku patria jednoznačne chrámy. V Thajsku nie je stanovené oficiálne náboženstvo, avšak značne tu prevláda budhizmus. Druhým najobľúbenejším náboženstvom je hinduizmus. Farebné, pozlátené a bohato zdobené stavby sú dominantami a tvoria srdce a dušu thajského hlavného mesta.
Návšteva chrámov
Prvenstvo v popularite určite patrí chrámu Wat Arun, čo v preklade znamená „Chrám Úsvitu“. Ten leží v blízkosti rieky Chao Phraya. Otvorený býva od 8:30 ráno, až do 18-tej hodiny večer. Vstupné na osobu vás bude stáť 50 THB, čo je asi 1,50 eur. Ústrednou časťou chrámu je veža pokrytá farebným porcelánom, vedľa nájdete štyri menšie veže.
Cez rieku sa za 4 THB dostanete na druhý breh. Neďaleko sa nachádza Grand Palace a známy chrám Wat Pho. Ide o jeden z najstarších a najznámejších chrámov v Bangkoku. Navštíviť ho môžete denne od 8:00 do 18:30 hod. Vstup nás stál 200 THB na osobu a zadarmo sme dostali vodu. Tento chrám je známy kvôli veľkému ležiacemu Budhovi.
Smerom na juh nájdete Wat Traimit, chrám, v ktorom uvidíte tri metre vysokú sochu Budhu. Socha je celá zo zlata a váži 5,5 tony! Vstupné na osobu stojí 40 THB (1,20 eur) a návštevu si môžete naplánovať od 8:00 do 17:00 hod.
Ak sa vyberiete na sever mesta, neunikne vám chrám Wat Saket. V jeho komplexe nájdete „Golden Mountain“, umelo vytvorený vrch s kláštorom. Chrám býva otvorený od 7:30 do 19:00, pričom vstupné na osobu je 50 THB. O Wat Saket sa traduje, že keď sa kráľ Rama I. vracal z vojny, zastavil sa tu, aby si umyl nohy.
Posledným z vybraných chrámov je Wat Benchamabophit alebo aj Mramorový chrám. Jeho stavba začala v roku 1899 a už na prvý pohľad sa vyznačuje typickými strmými strechami a bohatým thajským zdobením. Vstupné je takisto 50 THB na osobu a otvorený býva od 8:00 rána, až do 17:30.
Tip + kam na večeru?
Tip: Nezabudnite, že pri návšteve budhistických chrámov treba mať zakryté plecia a členky. Vo vnútri chrámu nesmiete sedieť chodidlami smerom k Budhovi, je to na znak neúcty. Sadnite si napríklad do tureckého sedu.
Náročný deň plný chrámov, náboženstva a množstva zhonu sme ukončili večerou na trhu. Vybrali sme sa na jednu z najznámejších ulíc, Khao San Road, ktorá ponúka množstvo druhov domácich jedál. Keď sme si užívali thajskú kuchyňu, úplne sme sa cítili na chvíľu ako domáci a nie ako dvaja slovenskí turisti.
Deň 2. – Kráľovská história
Druhý deň sme si vyhradili na návštevu rozsiahleho Grand Palace – sídla kráľa a jeho najbližších pracovníkov a rodiny. Grand Palace tvorí komplex budov, ktoré sa dajú rozdeliť do troch kráľovských „nádvorí“ (vonkajšie, stredné a vnútorné). Pri návšteve palácového komplexu je vstupné na osobu 500 THB (15eur) a otvorený býva od 8:00 do 15:30 poobede.
Vstupenka zahŕňa aj návštevu Wat Phra Keaw, čo v preklade znamená Chrám Emeraldového Budhu. Podľa mena je vám už určite jasné, čo v tejto kráľovskej kaplnke nájdete. Presne tak, nachádza sa tu približne 66 cm vysoká socha Budhu, ktorá je považovaná za ochrancu Thajského kráľovstva.
Po návšteve rozľahlého Grand Palace sme sa rozhodli trochu si oddýchnuť od všade prítomných ľudí a tak sme našli milú kaviareň, ktorá nám veľmi pripomínala európske kaviarne. Drevené poličky a dekorácie nás nachvíľku preniesli naspäť domov.
Ako poslednú zastávku druhého dňa sme si vybrali prechádzku po Lumphini parku. Tento park ponúka 57 hektárov zelenej plochy, ktorú v Bangkoku nájdete veľmi ťažko. Nájdete tu umelo vytvorené jazero, kvetinové sady, ihrisko pre deti alebo prvú verejnú knižnicu v Bangkoku. Zaujímavosťou je, že je tu zakázané fajčiť, po parku si len tak behajú obrovské jaštery a prístup doň majú psy zakázaný. Dá sa tu jednoducho stratiť a môžete si užívať chvíľky pokoja a dotyk prírody. My sme si na polhodinu za 40 THB požičali loďku a oddychovali sme na jazere.
Deň 3. – Jednodňový únik
Na tretí deň sme si vybrali výlet mimo Bangkoku. V meste nájdete množstvo turistických centier, informačných kancelárií alebo cestoviek, ktoré ponúkajú krátke výlety. My sme sa rozhodli navštíviť trhy plávajúce na vode – Damnoen floating market.
Určite ste už o takomto type trhov počuli, Damnoen, ktorý sme navštívili my, býva otvorený od siedmej hodiny rána až po 17 podvečer. Nájdete ho cca 100 km juhozápadne od Bangkoku a pozostáva z prepojených kanálov, na ktorých sa pohybujú úzke lode, sampy, ktoré slúžia okrem transportu aj ako samotná predajná plocha.
Čo sa týka nákupov, prevládajú rôzne druhy ovocia a zeleniny, no odniesť si môžete aj suveníry a drobnosti. Vystavované ovocie je mnohofarebné, preto si na svoje prídu aj tí najväčší fotomaniaci. Netreba ale zabúdať, že pri veľkom počte turistov sú aj ceny vyššie, a keď už vás neokradnú predajcovia, dávajte si pozor na zlodejov.
Ak vás plávajúce trhy nezaujali a chceli by ste zažiť radšej kúsok z histórie, našli sme super alternatívu! Severne od Bangkoku sa nachádza mesto Ayutthaya. Toto historické mesto je dokonca zapísané v svetovom dedičstve UNESCO.
Založené bolo v roku 1350 a od 15.teho storočia patrilo medzi najväčšie svetové veľkomestá. V roku 1767 však bola Ayutthaya napadnutá vojakmi Barmy, vypálená a mesto sa už nikdy nepostavilo, naopak, časom sa premenilo na archeologické vykopávky. Na tento jednodňový trip sa dostanete veľmi jednoducho, stačí si vybrať z ponuky bangkokských cestovných kancelárií.
Deň 4. – Zaujímavosti mesta
Posledný zo 4 dní v hektickom Bangkoku, bude iný. Pre štvrtý deň sme si vybrali nezvyčajné miesta, ktoré nás najviac zaujali.
Ak máte radi duchov a opustené stavby, určite musíte navštíviť Ghost Tower. Niektorí tvrdia, že mrakodrap sa staval na starodávnom pohrebisku, a preto sa jeho stavba nikdy nedokončila. Oficiálne sa stavba bytového komplexu pozastavila kvôli finančnej kríze v roku 1997 a budova stojí odvtedy nedokončená. V roku 2014 tu našli mŕtveho turistu, no ani to neodrádza ľudí od návštevy. Výhľad na celé mesto rozhodne stojí za to a ak sa nebojíte opustených miest, za 500 THB môžete na budovu vyliezť.
Ďalším miestom, ktoré stojí za pozretie, je Airplane Graveyard. Nachádzajú sa tu vraky lietadiel a pre fotografov je to raj na zemi, určite aj vy budete chcieť svoj záber! Avšak, ide o súkromný pozemok a za vstup sa platí 200 THB. Možno si pamätáte z našich storiek, ako sme sa sem nedostali. Čakali sme na autobus hodinu, neprišiel. Pozn. 2022: dostali sme sa tu o tri roky neskôr, v roku 2022, kedy je z toho miesta podľa nás už iba také vrakovisko a viac sem neodporúčame ísť.
Záver
4 dni v Bangkoku ubehnú ako voda! Ak by ste chceli vyskúšať niečo luxusnejšie a zažiť thajský nočný život, zastavte sa na drink v strešnom bare Lebua Sky Bar. Nájdete ho na streche mrakodrapu State Tower a aby ste sa sem dostali, musíte sa obliecť podľa barového dresscode. Ceny sú samozrejme vysoké ako samotný mrakodrap, za drink tu zaplatíte v prepočte takmer 30 eur. Viac o bare a dresscode si prečítajte tu.
My sme sa rozhodli cestovať full-time najmä kvôli spoznávaniu kultúr, ľudí a všetkého s tým spätého. Spolu s naším budgetom je teda pre nás priorita vidieť viac nezvyčajných miest a ochutnať lokálne jedlá, preto sme bar nenavštívili a čas sme trávili v domácich reštauráciach a na nočných trhoch, kde by sme za spomínaných 30 eur dostali celé menu takmer na týždeň. 4 dni v hektickom Bangkoku s našim itinerárom rozhodne budú stáť za to!