Toto musíš vedieť o Barcelone predtým, ako tam ideš

Barcelona. Mesto, ktoré vraj po tvojej prvej návšteve buď začneš milovať alebo sa ti znepáči. Mne sa stalo to prvé. Sedem dievčat sa rozhodlo vydať na malý dobrodružný výlet. Perličkou tohto dobrodružstva je, že sa všetky nepoznali. Boli tam 5 dní a 4 noci, a za takýto krátky čas sa im podarilo čeliť nezmyselným situáciám, ktoré by na ceste mohli postretnúť aj teba. Toto určite musíš vedieť o Barcelone predtým, ako tam ideš.

1. čas

Časový rozdiel medzi Slovenskom a Barcelonou je nulový. Rozdiel je akurát tak v čase východu a západu slnka. Super výhodou je, že v Barcelone je vždy dlhší deň ako u nás. Slnko tu vychádza neskôr, v priemernom čase okolo siedmej +- nejaké minúty, v zimných mesiacoch o ôsmej, a teda, i zapadá neskôr. Je to veľmi príjemné zistenie, keď sa tu vydáte napr. niekedy v januári ako my, a zo zasneženej krajiny, prídete na miesto, kde môžete nosiť tenisky a užívať si svetlo takmer do 18:00hod. Nielenže máte viac času na objavovačky, normálne vás teší, že si môžete dať niekde šálku kávy či chutný obed bez zhonu, že o chvíľu bude tma.

➳ Prečítaj si: Ako a prečo hľadáme lacné letenky po Európe

Karinka

2. Girona/El prat

My sme spravili túto vec: “aha, Ryanair má lacnú letenku do Barcelony (Girony), tak rýchlo si ju kúpme,” a potom sme o tri mesiace riešili, ako sa dostať z Girony do Barcelony. Girona je mesto 103 km vzdialené od Barcelony, cestou z G do B sa po diaľnici prejde asi cez 4 mýta. Spiatočný lístok spoločnosťou Sagales, ktorá premáva na trase G > B a späť, z Girony do Barcelony stojí 25€. V Barcelone sa dá vystúpiť na troch rôznych staniciach. Teraz prichádzam ku kľúčovému bodu. 25€ za spiatočný lístok shuttlom nie je veľa, ale… dá sa to spraviť aj tak, že si kúpime letenku na letisko El prat, odkiaľ to máme do centra približne 12km. Letisko El prat je s centrom Barcelony spojené metrom. Preto, keď raz do Barcelony pôjdem opäť, budem to zrejme riešiť takto.

Karinka

3. Sagales

Ako som uviedla vyššie, v prípade, že letíte na letisko v Girone, existujú štyri možné spôsoby, ako sa dostať do Barcelony.

a, autobus spoločnosti Sagales, kde spiatočný lístok stojí 25€ a cesta do centra Barcelony netrvá ani hodinu a pol
b, vlak, najskôr sa ale treba dostať priamo do mesta Girona a odtiaľ treba ísť vlakom do Barcelony, cesta trvá dlhšie. Taxík z Girona Airport do Girona centra stojí 20€. Lístok na vlak z Girony do Barcelony sa dá kúpiť tu: http://www.renfe.com/EN/viajeros/horarios.html
c, taxi, z letiska do centra Barcelony stojí taxi 120€
d, car hire, tu je niekoľko spoločností a kontaktov na ne:

> Hertz Car Rental
Tel: +34 97 296 6096

> Avis Car Rental – Gerona Airport
Tel: +34 90 209 0249

> Europcar Car hire
Girona Airport Tel: +34 97 247 3550
Girona Railway Station Tel: +34 97 220 9946

4. Metro

Ak ste v Barcelone niekoľko dní, a nechystáte sa kúpiť si Travelcard alebo viacdňové, podľa mňa i celkom výhodné, lístky na Hop On Hop Off autobusy, ktoré vás povozia z atrakcie na atrakciu, určite si namiesto x-dňového, ako sme chceli pôvodne my, kúpte lístok T-10, ktorý môžete využiť na 10 single jázd.

Lístok od pípnutia platí 75 minút a vždy sa vám dozadu na lístok pripočítavajú jazdy, takže si ich nemusíte počítať. Keď si pípnete poslednú jazdu, mašinka vám vypíše, že lístok expiroval. T-10 stojí 10,20€, čo znamená, akoby ste za jednu jazdu metrom dali jedno euro – veľmi výhodné. V opačnom prípade stojí single lístok 2,20€. Tento T-10 lístok však neplatí na metro, ktoré spája centrum a letisko. Takýto lístok stojí 4,60€. No určite sa to oplatí. My sme tak fungovali celý výlet a ušetrili sme nejakú tú desiatku.

T-10

5. Alkohol

Počas nášho výletu som oslavovala sladkých 22 rôčkov, a tak sme si chceli niekde kúpiť vínko a večer to na izbe osláviť. Do mesta sme sa vybrali okolo 22:00hod., a do obchodu – potravín, sme po večeri a prechádzkach po meste, prišli pár minút po 23:00hod… a potom sme sa čudovali, prečo nám nepredali alkohol. Tak, a je to vonku. Majú tu zákon, že v čase od 23:00-8:00hod., sa nesmie predávať alkohol. A tak sme oslavovali nasucho.

Karinka + Messy

6. Zavreté zastávky

A keď sa vydáte von večer, myslíte na to, že metro vám zavrú o polnoci. My sme na to tento výlet zabudli… Dajte si pozor na odstavené zastávky, alebo zástavky mimo prevádzky, na ktoré vás pošle Google, i keď momentálne nefungujú, aj my sme boli prekvapené. Potom budete po nočnej Barcelone chodiť zo zastávky na zastávku ako my. Ale nebojte sa, nejako sa na hotel dostanete… napríklad po dvoch hodinách blúdenia nočnou Barcelonou.

Západ slnka Karinka

7. „Coffee shop“

Toto je veta, ktorou sa vám bude prihovárať nejeden černoch alebo iný pofidérny muž, stojaci na priechode pre chodcov, v strede la Rambly alebo niekde v skrytých uličkách. Nedá vám pokoj, no ignorujte ho… viac asi hovoriť nemusím 🙂

Karinka, Veronika, Lenka Palma

Keby mám Barcelonu charakterizovať troma slovami, poviem: schody, žeriavy, palmy. Určite tu choďte, ak budete mať príležitosť. Verím, že si toto mesto zamilujete tak ako ja. To, čo určite musíš vedieť o Barcelone, sme už napísali. Ak by vás zaujímalo ešte niečo viac, pokojne sa pýtajte. Ak budem vedieť, rada odpoviem.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here