Káva – piť či nepiť?

Jedni hovoria, že káva je niečo, bez čoho si nevedia predstaviť svoj bežný deň, iní zas nechápu tých, ktorí jedným shotom espressa potrebujú dennodenne nakopnúť. Zamýšľali sa ale ľudia niekedy nad tým, prečo im káva tak chutí? Či telu škodí, alebo naozaj pomáha? Existujú rôzne teórie potvrdzujúce jedno i druhé tvrdenie. O tom, prečo rada pijem kávu, píšem v tomto článku.

➳ Prečítaj si: Tip na výlet neďaleko Bratislavy

prečo rada pijem kávu? lebo už sa kamošíme dlho…

Mne káva chutí. Stala sa mojou kamoškou tak pred tromi rokmi. Keď som pracovala v Anglicku, veľakrát som nestíhala raňajky, a jediné, čo ma nakoplo a dalo mi akú-takú energiu, bola káva. Moju lásku k nej, tak ako i k čomukoľvek inému, som si budovala a prehlbovala pomaly. Začala som so sladkým mokačínom, neskôr som prešla na latte, potom na cappuccino, až som si chuť kávy zamilovala natoľko, že mi tieto mliečne kávy prestali stačiť, a mojou najobľúbenejšou variantou kávy sa stalo espresso. Teda, malé presso. Jedinou nevýhodou je, že ho vypijem na jeden glg. Preto som si začala pýtať americano alebo lungo. Od januára tohto roku sa opäť vraciam k môjmu obľúbenému malému pressku. a stále si neviem zvyknúť na to, že ho vypijem do minúty 🙁

Káva Káva

Takúto cosy kaviareň sme navštívili v Miláne

Zamýšľal sa teda niekto nad tým, prečo máme tú kávu všetci tak radi? Tu je zopár trefných dôvodov:

aróma

V angličtine mám na to frázu „coffee smells like freshly ground heaven.“ Táto (lás)káva aróma je niečo, čo mi dáva pocit, že dokážem čeliť čomukoľvek a komukoľvek počas celého dňa. Alebo aspoň nejakú časť dňa 😀 Nie, žartujem, dobrá, naozaj dobrá káva, ktorú vyhľadávam v tých rôznych kaviarňach v kadejakých kútoch sveta, mi ulahodí svojou arómou. Následne chuťou. I keď sa musím priznať, že aróma kávy je niečo, na čom si zvykať nemusela. Tá sa mi páčila vždy. Mám rada, keď sa predo mnou zjaví malá šálka kávy, ktorá mi deň spríjemni už len svojou vôňou.

chuť

Áno, arómu som milovala vždy, ale s chuťou to bolo iné. Káva mi ešte počas rokov na gymnáziu nechutila. Aspoň nie káva ako káva. Po tom, ako som sa stala kávičkárkou, teda tak ma volajú, ja neviem, sa vždy teším na to, aké rôzne značky a chute môžem okoštovať. Priznám sa, že najmenej mi chutí kyslá káva. Ja mám rada také tie bahnité typy, ale nepohrdnem ani tou kyslou variantou. Obľubujem chuť kávy, a preto ju nesladím. Ani šľahačkami, ani cukrom. Len si ju dochutím mliekom, tak to mám celkom rada 🙂

study buddy

Káva je dobrý priateľ pri štúdiu, vo voľných chvíľach a vlastne kedykoľvek.

energia

Dáva energiu. I keď, u mňa napríklad, až po istej dobe. Vždy, keď ju vypijem, tak sa mi chce spať, čomu celkom nerozumiem. No myslím si, že skutoční milovníci kávy sú tí, ktorí milujú kávu, a nie kofeín, ktorý poskytuje. A na druhej strane, ak chcem energiu, radšej si dám kávu ako sladkosti. alebo kávu s koláčom 😀

praží sa rôznymi metódami a je z rôznych miest

Toto na tom milujem najviac. Rôznosti a chute. Napríklad v Cafe Dias rada prídem na chuť káve z rôznych kútov sveta. Mám rada aj tie kaviarne, ktoré majú vlastné pražiarne. Raz by som si chcela kúpiť taký kávovar, ktorý mi umožní pripraviť si ju tak, ako sa mi páči. Snívam o tom, že budem mať muža, s ktorým si ju budem popíjať popri kupovaní leteniek a bookovaní výletov. Vždy, keď niekam idem, googlim top coffee shops, čítam recenzie, a potom do nejakých idem a chutnám ich kávy. Nikdy som to neľutovala. Vždy si na dobrom výlete doprajem ochutnávku káv.

spája ľudí

Je ako cigareta. V podstate. Stalo sa akýmsi trendom, že sa ľudia stretávajú pri šálke kávy. Je to štýl. Alebo niečo, čo udáva štýl. Kaviarne sa bijú o to, ktorá bude štýlovejšia, hipsterskejšia, či ktorá prinesie lepšiu ponuku a originálne servírované drinky. Sedieť pri káve a rozprávať sa, je podľa mňa super prostriedkom socializácie a nadviazania kontaktov s inými ľuďmi. Najmä v zahraničí, kde nemajú problém prisadnúť si, ak ste za stolom sama.

relax

A toto kaviarenské povaľačstvo je i istým typom relaxu. Je to relax, ktorý miluje tak veľa z nás.

Už ste sa dozvedeli, prečo rada pijem kávu ja. Neviem sa dočkať ďalšieho výletovania do mestských kaviarní. Ako ste na tom vy? Čo na káve obľubujete? Alebo naopak, nie ste jej fanušíkmi? Čo vám pri slove káva blúdi v hlave?… piť, či nepiť?

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here