Budapešť za jeden deň – itinerár

Budapešť je nádherná a obrovská. Naozaj je svojím rozsahom veľká. Ak do nej zavítate na menší výlet, resp. ak máte na prechádzku mestom, či na návštevu historických miest,  hipsterských kaviarní a neviem čoho všetkého len jeden deň, iste si kladiete otázku, kam skôr alebo čo nezmeškať. Pri ubytovaní sme na hoteli dostali asi päť rôznych typov máp, a tak sme sa pustili do „mapovania“ a dohadovali sme sa čo a ako. Jedna z mapiek v istom rohu obsahovala vetičku: ‚What to see in Budapest if you only have one day.‘ Táto časť obsahovala typy na štyri veci, čo sa nám, zvedavcom, zdalo málo. Vymysleli sme si teda vlastný travel plánik, ktorý by mohol môcť vám. Budapesť za jeden deň… dá sa to, alebo nie?

Cesta tam

Do Budapešti sa dá dostať rôznymi spôsobmi. Pre cestujúcich zo Slovenska odporúčame kúpiť lístok od spoločnosti Flixbus, ktorá na trase Budapešť-Krakov ponúka jazdy každý deň. Nastúpiť je možné napríklad vo Zvolene, Banskej Bystrici a ďalších mestách severného Slovenska. Cena na trase Banská Bystrica – Budapešť Népliget je 8€ na osobu a cesta netrvá ani tri hodiny. Ak ale cestujete napríklad z Česka, z Prahy lieta nízko-nákladová spoločnosť Ryanair. Ak budete mať šťastie, je možné ušetriť čas i peniaze a za hodinku sa z Prahy do Budapešti viete dostať ani nie za 10€ na osobu. Na cestu do hotela je najlepšie využiť mestské metro, ktoré je lacné a niektoré stanice sú naozaj krásne dekorované. Ak sú medzi vami fajnšmekri, ktorí preferujú taxíky, tak cena nástupná cena je 450 forintov a za každý kilometer sa platí 280 forintov. To znamená, že cesta z letiska do centra môže v priemere stáť 8000-10000 forintov, čo je 26-30€, záleží od lokality.

➳ Prečítaj si aj o tom, Kam sa oplatí ísť v Santorini

Poďme na to

Ak si chcete Budapešť užiť, a to najmä počas návštevy v zimných mesiacoch, rozhodne nevyspávajte a choďte mesto objavovať skoro z rána. My sme bývali blízko stanice Kodály körönd. Je to stanica žltej linky. Zviezli sme sa na Operu, kde sme si štátnu operu prezreli zvnútra, a potom sme sa zviezli len o zástavku ďalej, na Bajcsy-Zsilinszky út, neďaleko ktorej sa nachádza Bazilika sv. Štefana. Bol akurát čas obedu a mala sa v tom čase konať maďarská omša, tak sme ostali aj na omši. Bol to fajn zážitok, až na tú maďarčinu. Ale v nedele o 17:00 hod. tu býva aj anglická omša, len sa nám nechcelo večer vracať, lebo sme nevedeli, ako na tom budeme s časom.

Katedrála Rybárska bašta

Po výdatnom obede sme sa vydali k hradu a parlamentu, ktoré od seba nie sú vzdialené ďaleko. Pokračovali sme v jazde metrom, a z Bajcsy-Zsilinszky út sme sa zviezli na konečnú stanicu žltej linky – Vörösmarty tér. Potom zapnite Google Maps, aby ste sa vydali do dobrého smeru a asi 5-10 minút kráčajte pešo. Ak idete správne, po ľavej strane sa na vás usmieva Dunaj, na ktorého druhej strane sa pýši Budínsky hrad. Ľahko tam prejdete pešo po Széchenyi Lánchíd, po našom Reťazový most. Je to prvý most cez rieku Dunaj v Budapešti. Známy je najmä tým, že spája dve historické mestá Budín a Pešť. Ak sa ale rozhodnete neisť na druhú stranu a budete v ceste pokračovať rovno asi tak 10 minút, zastanete pred budovou parlamentu, ktorú určite odporúčam vidieť.

My dvaja Okolie

A kam ďalej?

Keď sa budete vracať, nasmerujte si to rovno na most, kráčajte smerom k hradu a… určite choďte hore na hrad. Môžete využiť Official bus tour, ktorý jazdí približne každých 10 minút. Lístok na osobu stojí 6€. Druhá možnosť je, že využijete taký vagónik (foto), ktorý vás vyvezie priamo hore. Cesta týmto vláčikom stojí tiež 6€. Rozdiel je v trase a v princípe fungovania týchto lístkov.

Keď prídete hore, tak Official autobus má svoje zastávky, na ktorých vás vysadí. Pán šofér vám daruje mapku, na ktorej máte napísané, čo odporúčajú vidieť. Podľa svojej chuti si to tu prezrite a ak už máte dosť, smelo sa vráťte na zastávku, aby vás zviezol na ďalšiu. Takto jednoducho môžete prejsť celé okolie hradu a vidieť všetko, čo Maďari i cestovatelia označujú ako #mustsee – a to napríklad Rybársku baštu, Matyášov chrám, je tu aj Národná galéria, možno stihnete aj výmenu stráže pred hradom ako my a kopu iných pekných vecí.

Stojí to za to?

Tu zhora je krásny výhľad na celú Budapešť. My sme išli týmto Official autobusom, no v jarných a letných mesiacoch určite odporúčam využiť vláčik. My sme v zime volili autobus – pretože vagón vás síce vyvezie hore, ale iba na jedno miesto, a potom – záleží od toho, čo chcete vidieť – vás tu čaká trasa dlhá 7 kilometrov chôdze… a nám bola zima :/ Jarná alebo letná prechádzka pomedzi hrady, chrámy a krásne okolie, by ale bola o niečom inom 🙂

Rybárska bašta Karinka na hrade Nočná Budapešť

Keď sme už boli na druhej strane, tak sme sa rozhodli ísť do Tropicária vzdialeného od hradu asi tak 45 minút cesty mestskou hromadnou dopravou. Ubehlo to rýchlo. Nečudujte sa, keď tu prídete a zistíte, že Tropicárium sa nachádza v nákupnom centre. V prvý moment sme tento fakt podcenili, ale návšteva stála za to. Aspoň nám sa tu páčilo.

Po večeri sme sa ešte (už v tme) prešli okolo hradu, po moste, po meste a sadli sme na metro – opäť na žltú linku a zo zástavky, kde sme poobede vystúpili – Vörösmarty tér, sme sa zviezli na zastávku Hősök tere, kde sme si prezreli známe Námestie hrdinov. My sme tu už prišli neskoro, ale neďaleko sa nachádza klzisko pod holým nebom. Keď nám už fakt bola zima a bolo dosť neskoro, zviezli sme sa späť o dve zastávky a išli sme na hotel.

Námestie hrdinov Nočná Budapešť Nočná Budapešť

Mali sme v pláne stihnúť aj vyhliadku na Citadellu, no po tme sme tam už nešli, a keďže tento deň nebol deň „vyhliadkového“ typu, zavítame tam inokedy.

Tak teda, čo určite vidieť v Budapešti, ak ste tu iba na jeden deň?

Budapešť za jeden deň – itinerár:

 1. Opera/Hungarian State Opera House
 2. Bazilika sv. Štefana/St. Stephen’s Basilica
 3. Budínsky hrad/Budapest Castle
  > Rybárska bašta/Fisherman’s bastion
  > Matyášov chrám/Matthias Church
 4. Parlament/Hungarian Parliament Building
 5. Tropicárium/Tropicarium
 6. Vyhliadka na Citadellu/Citadella
 7. Námestie hrdinov/Heroe’s square Budapest

a ak stihnete, tak aj:
8. Budapest Whale Terrace
9. Széchenyi Baths/Széchenyi Thermal Bath
10. rôzne trhy, nákupné miesta, múzeá a galérie

Keď raz budete chcieť, aby vám nejaké mesto prirástlo k srdcu a mali ste túžbu ísť tam znova, navštívte Budapešť 🙂

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín

Populárne články

2 dni v Miláne – kam ísť a čo...

Miláno je mesto, ktoré osloví každého. Od modernej architektúry až po historické kostoly, v...

Čo vidieť v Prahe za 1 deň – kam...

Praha je jedným z najkrajších miest v Európe. Preslávili ju dláždené ulice a gotická...

Čo si určite zbaliť na cestu po Ázii?

Aj napriek ťažkým pandemickým časom sa nám po dlhom plánovaní po takmer dvoch rokoch...

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný nádherných prírodných...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020 naše výlety...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú džungľu a...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here