To najlepšie, čo musíš vidieť v Kuala Lumpur – itinerár

Rýchla navigácia článku

Po Thajsku sa ďalšou zastávkou na našej ceste stala Malajzia. Do jej hlavného mesta, Kuala Lumpur, sme zavítali ešte v roku 2019, aby sme tu oslávili nové desaťročie. V meste žijú necelé dva milióny obyvateľov a tí sa tu rozhodne nenudia. V tom článku ti prinášame miesta, ktoré musíš v Kuala Lumpur rozhodne vidieť. Nezabúdaj, že s nami to bude stáť za to.

➳ Prečítaj si aj: Ko Lanta za 2 dni – itinerár

Čo jednoznačne musíš vidieť v Kuala Lumpur

Forest Eco Park

S Martinom sme sa veľmi tešili, ako sa na nový rok poprechádzame v lese uprostred mesta. Podľa internetu mal byť vstup zadarmo, avšak, keď sme prišli, vyberalo sa vstupné. Áno, také máme šťastie, že od 1.1.2020 sa platí! Pre domácich je vstup 10 RM a turisti platia 40 RM, čo je v prepočet asi 9 eur. Zdalo sa nám to za prechádzku lesom veľa, tak sme sa rozhodli miesto nenavštíviť. Ak sa ti ale táto suma za prechádzku nezdá veľa, určite to bude stáť za to.

Petronas Twin Towers

Keď sa povie Kuala Lumpur, každý si určite spomenie na malajzijské dvojičky. Tieto identické mrakodrapy boli od roku 1998 do roku 2003 najvyššou budovou na svete s výškou závratných 452 metrov! Veže ponúkajú miesto pre nákupy, ale najväčšou atrakciou je rozhodne vyhliadka.

Známy most, ktorý spája dvojičky, je najvyššie položeným mostom na svete. Vstupné na internete stojí od 12 dolárov a vstupenky sa objednávajú na presnú hodinu – nájdeš ich tu.

Bazén hotela na 49. poschodí s výhľadom na Twin Towers

Aquaria a Park

Neďaleko Twin Towers sa nachádza KLCC ParkAkvárium. Park bol vybudovaný, aby pri mrakodrapoch vznikla v tejto časti mesta aj zelená plocha, ktorá práve vo veľkomestách často chýba.

Architekt parku povedal, že chcel svet zanechať o trochu viac jemný a poučený o dôležitosti prírody. Z parku máš krásny výhľad na mrakodrapy Petronas Twin Towers, ako aj na susediace budovy. V parku nájdeš Lake Symphony so 180 metrov vysokou fontánou, bežeckú dráhu a rôzne vodné atrakcie.

Čo sa týka akvária, žije tu vyše 5000 zvierat a otvorené je od 10 hodiny doobeda až po 20 hodinu večer. Ak by si akvárium chcel navštíviť, viac sa dozvieš na tejto webovej stránke.

Sultan Abdul Samad Building

Prekrásna historická stavba z konca 19. storočia, v ktorej počas kolonizácie Malajzie sídlila britská vládna administratíva. Dnes tu nájdeme dve ministerstvá malajzijskej vlády. Budovu tvorí aj hodinová veža, v ktorej každú pol hodinu odbije čas jednotonový zvon. Pri tejto budove je dobre vidieť kontrast medzi novými mrakodrapmi a starou malajzijskou architektúrou. V prípade, že sa ti podarí navštíviť Kuala Lumpur počas významného sviatku, môžeš pri Sultan Abdul Samad Building vidieť pochodujúcich vojakov miestnej armády.

Merdeka Square Park

Park, ktorý sa nachádza hneď vedľa budovy Sultana Abdul Samada je ideálny na prechádzku alebo obedový piknik. Okrem budovy Sultana, nájdeš v susedstve aj Royal Selangor Club – miesto, kde sa každoročne konajú oslavy malajzijského dňa nezávislosti – Merdeka Parade. Tento park je vytvorený na mieste bývalého kriketového ihriska, ktoré patrilo práve pod Royal Selangor Club.

Mešita Wilayah

Nakoľko je Malajzia islamská krajina, veľa skvostov medzi stavbami tvoria práve mešity. Mešita Wilayah je hlavnou mešitou federálneho územia a otvorená bola v roku 2000. Pri plnej kapacite sa sem zmestí až 17 tisíc veriacich. Táto mešita je plne funkčná, čo znamená, že pri návšteve musíte rešpektovať veriacich a dodržiavať stanovené pravidlá. Vstup je zdarma a pri príchode dostaneš vodu aj oblečenie potrebné na zahalenie. Zadarmo je aj sprievodca mešitou.

Zahalení musia byť aj muži, aj ženy.

Chrám Thean Hou 

Čo vidieť v Kuala Lumpur, ak nie tento nádherný chrám? Tento budhistický chrám nás oslovil nádhernou architektúrou a množstvom lampiónov dotvárajúcich exotickú atmosféru. V chráme nájdeme aj prvky taoizmu a konfucianizmu, vonku je záhrada a celkovo je postavený na šiestich stupňoch. Vstup je tu zdarma. Chrám je otvorený denne od 8:00 do 22:00.

Little India

V časti Brickfields nájdeš Little Indiu, pouličný trh, kde kúpiš všetko od oblečenia až po jedlo a prísady do jedál. Všetok tovar je indický a návštevou sa akoby presunieš do Indie! Okrem trhu môžeš zavítať aj do drahších koktejlových barov alebo klubov. V Brickfields sa nachádza aj hinduistický chrám so zlatými sochami alebo budhistický chrám s posvätným figovníkom. 

Doteraz sme písali, čo vidieť v Kuala Lumpur, teraz napíšeme, čo ochutnať. My sme na tomto mieste našli indický trh, na ktorom sme si dali raňajky – 4 rôzne jedlá za asi 5 eur spolu.

Batu Caves

Jedným z našich najobľúbenejších miest pri návšteve Kuala Lumpur sa stali Jaskyne Batu. Cestovali sme za nimi ďaleko od centra, až na sever mesta. Sú to vápencové jaskyne, ktoré ukrývajú hinduistický chrám zasvätený Lordovi Murugan. Tento chrám je jedným z najdôležitejších posvätných hinduistických miest mimo územia Indie.

Vedie k nemu 272 známych farebných schodov – ak na ne chceš vstúpiť, musíš mať zahalené ramená aj kolená. Pri vstupe ťa ohromí skoro 43 metrov zlatá socha Lorda Murugan a spoločnosť pri výstupe ti bude robiť nespočetné množstvo opíc. Opäť, toto miesto je ‚mustogo‘.

batu caves

Petaling Street Market

Tento trh je známy extrémne nízkymi cenami a rušnými nočnými predajcami. Je to lákadlo pre každého, kto chce dobre a predovšetkým lacno nakúpiť. Nájdeš ho v srdci Chinatown, za čo hovorí aj ponuka čínskeho tovaru a vynikajúcich jedál.

Jalan Alon Night Food Market

Trh sa nachádza priamo v centre mesta a po zotmení tu zažiješ kulinárske nebo! Naješ sa tu aj za dve eurá a medzi najobľúbenejšie jedlá patria kuracie satay kúsky, omeleta z ustríc alebo ako dezert, kokosová zmrzlina! Na svoje si tu určite príde každý milovník ázijskej kuchyne, ale najedia sa aj priaznivci tradičných jedál.

Ak nezvládaš ázijskú kuchyňu alebo si chceš dať pauzu a ochutnať niečo „západnejšie“, máme pre teba výborný tip! V Pizza Hut, ktorú isto poznáš, si môžeš objednať pizzu so sebou len za 15RM – približne 3 eurá! Pri jedení v reštaurácii by ťa to vyšlo 40RM – 9 eur.

Central Market Kuala Lumpur

Toto vnútorné trhovisko bolo postavené už v roku 1928 a dodnes slúži ako stredisko nákupov. Nájdeš tu prevažne obrazy, prírodnú kozmetiku alebo aj oblečenie. Po dlhých nákupoch sa môžeš napríklad naobedovať na druhom poschodí vo veľkom food courte. V Kuala Lumpur nájdeš veľa nákupných centier doslova na každom rohu, nám sa páčilo v centre Pavillion, kde sme našli všetko potrebné.

Tip na záver: minimálne na jednu-dve noci odporúčame ubytovanie v hoteli, príp. na Airbnb, ktoré má bazén na streche. Je to skvelý zážitok.

Facebook
WhatsApp

Obľúbené články

Crossbody kožená kabelka ako doplnok na každú príležitosť

Prečo je kozia koža lepšia ako iné kože?

Prečo sa oplatí investovať do kvalitných kožených výrobkov?

Thajský street food – obeduj v Thajsku ako domáci, najedz sa na trhu