Doprava v Kuala Lumpur – my sme sa stratili, aby ste sa vy nemuseli

Keďže sme sa s cestovaním po meste museli trochu popasovať, prinášame vám stručný  prehľad toho, ako cestovať po hlavnom meste Malajzie. Doprava v Kuala Lumpur je naozaj dobre premyslená, no hoci je premyslená, pochopiť jej systém, dá naozaj zabrať! Tak, poďme na to, toto je doprava v Kuala Lumpur.

➳ Prečítaj si aj: TO NAJLEPŠIE, ČO MUSÍŠ VIDIEŤ V KUALA LUMPUR – ITINERÁR

Karinka a Martin

Doprava v Kuala Lumpur – ako cestovať po meste

KL Sentral

V meste slúži ako hlavný uzol, vlaková a autobusová stanica a zároveň tu nájdete aj informačné centrá, kde sa pohodlne dorozumiete anglicky. S určitosťou môžeme povedať, že KL Sentral je na nával turistov pripravená. Kde sa náš príbeh začína komplikovať, sú jednotlivé rozdelenia a trasy vlakov.

Lístky

Ak bude verejná doprava tvoriť váš hlavný spôsob prepravy, odporúčame si zaobstarať Touch’n Go kartu. Stojí necelých 5 eur a máte na nej nabitý kredit asi 2,30 eur. Možno sa teraz zasmeješ nad tou cenou, ale ono to naozaj vystačí na niekoľko jázd. Doprava je to veľmi lacná. Taktiež je výhodnejšie platiť bezhotovostne, ceny lístkov sú podstatne lacnejšie.

Touch'n Go Karta

Klia Express

Spoj vytvorený na nonstop prepravu medzi letiskom a mestom /KL Sentral/. Vlak jazdí každých 15 minút a cesta trvá necelých 30 minút. Jednosmerný lístok stojí 13 eur a cesta na oba smery 23 eur. Tento vlak je oveľa lacnejší ako taxíky, takže ak váš hotel neponúka letiskový transfer, určite ho využite. 

Tip: z letiska, z -2 poschodia jazdí na KL Sentral aj autobus, ten stojí 3 eurá na osobu a jazda trvá hodinu. Je to luxusný autobus, preto, ak máš čas a chceš ušetriť 10 eur, môžeš sa zviesť týmto autobusom, tak ako my. Toto je parádny tip na to, ako cestovať po meste za lacno.

Takéto luxusné sedadlo má ten letiskový autobus.
Takéto luxusné sedadlo má ten letiskový autobus.

Mrt-Sbk Line

Vlaky Mass Rapid Transit /MRT/ jazdia cez mesto a centrum mesta, zavezú vás dokonca aj do nákupnej štvrte Bukit Bintang. Všetko je poprepájané spolu so sieťou autobusov, preto môžu byť jednotlivé označenia na mape mätúce. Pomoc vám ale poskytne niekto z personálu alebo mapa. Lístok tu stojí od 0,25 po 1,5 eura a lacnejšia možnosť je dostupná pri platbe kartou alebo cez T’nG kartu.

Lrt System

Aby ste sa dostali mimo hlavné centrum, ideálnou možnosťou je využiť Light Rail Transit /LRT/. Tieto vlaky spájajú veľa známych lokalít, avšak neponúkajú priame spojenie – čo v praxi znamená, že keď vystúpite na zastávke neznamená to, že ste v cieli. Netreba teda zabúdať na ďalšie spojenie, a aby ste sa nestratili, je dobré si pamätať aj trasu naspäť na stanicu. Lístok na vlaky LRT sa pohybujú v cenovom rozpätí od 20 centov po 2 eurá. Lacnejšia možnosť je opäť použiť kartu T’nG.

KL Monorail

Ďalší systém vlakov, Monorail, tvorí spojenie medzi KL Sentral a stanicou Titiwangsa. Prechádza cez 11 staníc a očakávať ho môžete v najrušnejších hodinách každých 5 minút. Lístky sa pohybujú od 25 centov za jednu zastávku a tokeny sa dajú zakúpiť  v prístrojoch na staniciach Monorailu.

Autobusy

Koniec všetkým vlakovým systémom a mapám, presúvame sa na autobusovú dopravu. Zdá sa ti doprava v Kuala Lumpur premyslená, no zložitá? Vitaj v klube.

Firma RapidKL ponúka až 177 autobusových liniek po meste. V Kuala Lumpur nájdete 5 hlavných autobusových dopravných uzlov –  KL Sentral, KLCC, Maluri, Titiwangsa a Pudu Sentral. Autobusové linky však nie sú pre turistov veľmi odporúčané, nakoľko ich používanie môže byť veľmi komplikované (áno, je to pravda). Ak by ste sa rozhodli využiť autobus RapidKL, cestovné vás bude stáť približne 70 centov. Ak použijete T’nG kartu, je dôležité si ju označiť pri nástupe aj pri výstupe z autobusu.

Dobrá správa je, že Kuala Lumpur poskytuje ešte jednu autobusovú alternatívu! Sú ňou autobusy značky GO KL City Bus. Tento autobus má hneď niekoľko výhod, jazdí v štyroch linkách, na trasách nájdete všetky hlavné pamiatky a hlavne, jazdí zadarmo! Autobus je celý ružový, očakávať ho môžete približne každých 15 minút a vo vnútri na vás bude čakať WIFI a klimatizácia!

Unavení v autobuse.

Taxi

Posledným, a turisticky najmenej obľúbeným spôsobom dopravy, sú taxíky. Malajzia je známa tým, že sa jazdí bez taxametrov a tým pádom môžete očakávať závratné ceny, ktorý si taxikár vymyslí z hlavy.

Ak sa predsa len rozhodnete využiť služby taxíka, je nevyhnutné byť slušní a mať pri sebe hotovosť. Alebo, tak ako všade v Ázii, stiahnite si aplikáciu Grab (Uber) a nechajte sa odviesť taxíkom za menej. Doprava v Kuala Lumpur je naozaj premyslená, avšak, treba si na ňu zvyknúť.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín

Populárne články

2 dni v Miláne – kam ísť a čo...

Miláno je mesto, ktoré osloví každého. Od modernej architektúry až po historické kostoly, v...

Čo vidieť v Prahe za 1 deň – kam...

Praha je jedným z najkrajších miest v Európe. Preslávili ju dláždené ulice a gotická...

Čo si určite zbaliť na cestu po Ázii?

Aj napriek ťažkým pandemickým časom sa nám po dlhom plánovaní po takmer dvoch rokoch...

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný nádherných prírodných...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020 naše výlety...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú džungľu a...

Populárne kategórie