Doprava v Bangkoku – ako sa v meste nestratiť

Bangkok, azda najrýchlejšie rastúce mesto juhovýchodnej Ázie, ponúka rôzne spôsoby dopravy. Ako sa pohybovať po meste a nenechať sa oklamať taxikárom? Je mestská doprava v Bangkoku bezpečná? Ísť autobusom alebo metrom? Ako sa v meste nestratiť?

Typy mestskej dopravy v Bangkoku

Doprava v Bangkoku sa na prvý pohľad môže zdať ako premyslená. Vo všeobecnosti aj je. Ak si ale ideme priblížiť každý jeden druh, nájdeme medzi nimi zásadné rozdiely fungovania, ceny i dostupnosti. Keďže Bangkok je obrovská metropola, presun z jedného miesta na druhé, trvá aj tou najrýchlejšou cestou pomerne dlho. Medzi najznámejšie formy mestskej dopravy v Bangkoku patrí:

  • BTS (Skytrain)
  • MRT (Metro)
  • Autobusy
  • Tuk-Tuk
  • Taxíky
  • Grab (Uber)
  • Rieka a kanály

➳ Prečítaj si aj: THAI AIRWAYS – RECENZIA NÁŠHO 1O HODINOVÉHO LETU

Skytrain

Ide o rýchly nadzemný vlak, ktorý je v meste najefektívnejším spôsobom dopravy. Bangkok je preslávený svojimi nekonečnými zápchami a ak sa im chcete vyhnúť, toto je jedna z možností.

Skytrain rozpoznáte pod skratkou BTS. Prevádzkovaný je denne od 6:30 do polnoci. Lístok si viete kúpiť v automatoch alebo v BTS Office na každej stanici. Cena lístka jednosmernej cesty sa líši v závislosti od dĺžky trasy. Začína sa na 16 THB (0,50 €) až po 44 THB (1,39 €) za jednosmernú cestu.

V prípade ak vieš, že budeš v nejaký deň veľa cestovať, odporúčame zakúpiť si One Day Pass. Stojí 140 THB (4,15 €) a cestovať môžeš neobmedzene.

Priprav sa ale, že túto formu dopravy využíva nespočetné množstvo ľudí a môže sa ti stať, že na stanici pristane vlak, do ktorého nemôže pristúpiť nik ďalší, pretože je úplne plný. Nám sa toto na stanici Si Lom stalo trikrát po sebe. Viac info o BTS nájdeš tu.

Metro

Ďalším efektívnym spôsobom, ako sa dostať z miesta A do miesta je B, je jazda metrom. MRT pozostáva z dvoch liniek – Blue Line & Purple Line.

Lístky sa v automatoch na staniciach kupujú vo forme žetónov. Cena lístka jednosmernej cesty sa líši v závislosti od dĺžky trasy. Začína sa na 16 THB (0,50 €) až po 42 THB (1,39 €). V prípade, že počas tvojej jednosmernej cesty aj prestupuješ, sa cena môže vyšplhať až na 70 THB (2 €).

Takisto ako BTS, aj MRT jazdí denne od 6:30 do polnoci. Metro jazdí v intervale 5-8 minút. Napojené je aj na BTS, a to na stanici Asok.

Autobusy

Autobusy v Bangkoku sú poriadny chaos. Pre mňa úplne nepochopiteľný systém.

Označené sú len číslom, zastávky sú písané v thajčine, na veľa z nich ani nie je napísané, aký autobus odtiaľ ide, prípadne kam ide. To znamená, že je ťažko zistiť, do ktorého smeru autobusy idú, keďže niektoré ulice v meste sú jednosmerné.

V uliciach je vidieť staršie, neklimatizované autobusy, a potom novšie autobusy s klimatizáciou. Pripravte sa aj na to, že občas vás Google pošle aj na autobus, ktorý už vyše roka nejazdí, alebo vás pošle na inú zastávku, a GPS bude ukazovať, že ste na správnom mieste.

Ide o to, že Google nemá aktuálnu verziu príchodov a odchodov autobusov v niektorých častiach mesta. Na druhej strane, autobusy sú v Bangkoku najlacnejšou formou dopravy. Ak sa teda nikam neponáhľaš, chceš ušetriť a nevadia ti zápchy, sadaj na autobus.

Tuk-Tuk

Ide o motorizovanú trojkolku, ktorá funguje ako taxi. Tuk-tuky určite stoja za skúšku, no najskôr zjednaj cenu. Taxikári najskôr navrhnú vyššiu sumu, no väčšinou sa s nimi dá dohodnúť. Snaž sa zjednať to na polovicu, až jednu tretinu jeho ceny.

Tuk-Tuk je dobrý v tom, že nestojí v zápchach, prípadne málokedy. Tuk-tukári sa tlačia pomedzi stojace autá, je to celkom sranda a trochu adrenalínový zážitok.

➳ Prečítaj si aj: PRÍLET DO BANGKOKU – NA ČO NESMIEŠ ZABUDNÚŤ NA LETISKU A AKO SA DOSTANEŠ DO MESTA

Taxíky

V Bangkoku núdza o taxíky veru nie je! Je ich plné mesto. Najznámejšie sú zeleno-žlté a ružové taxíky. Všetky sú vybavené taxametrami. Nástupná cena je 35 THB. Cenu za odvoz si dohodni vopred.

Tip: prezri si najskôr, akú cenu ti za konkrétnu lokalitu naúčtuje Uber a s taxikárom zjednávaj v podobných číslach.

Po meste chodí aj veľa skútrov, ktoré fungujú ako taxíky. Takíto taxikári majú na sebe oblečené reflexné vesty a sú očíslovaní. Avšak, takúto jazdu by som neodporúčala. Vodiči majú prilbu, spolujazdci nie. Pri dopravnej situácii, aká je na cestách v Bangkoku, by som tento typ dopravy radšej neskúšala.

Grab (Uber)

Alebo lacný taxi. Ceny sú oveľa lepšie a hlavne, sú fixné. Ak zadáš do appky Grab aj detaily bankovej karty, sú ešte o niečo lacnejšie.

Rieka a kanály

Doprava po rieke je pre domácich veľmi významná a často ju aj využívajú. Výhodou cesty na lodi je to, že nezastaneš niekde v zápche. Lodná doprava je tiež lacná. Napríklad, pri návšteve Wat Arun, sme z jednej strany rieky na druhú zaplatili 4 THB (0,12 €).

Ako teda cestovať?

Ako vidíte, doprava v Bangkoku je kapitola sama o sebe. Podľa nás najlepšia a najprijateľnejšia cesta, ako sa pohybovať po Bangkoku, je využitie BTS alebo metro linky, prípadne odporúčame Grab (Uber). Najlepšie ale bude, ak si pred cestou do Google Maps napíšeš a kam ideš, a oni ti ukážu, čo sa ti práve hodí. Taxíky ani Tuk-Tuk neodporúčame v prípade, ak nerád vyjednávaš.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín

Populárne články

2 dni v Miláne – kam ísť a čo...

Miláno je mesto, ktoré osloví každého. Od modernej architektúry až po historické kostoly, v...

Čo vidieť v Prahe za 1 deň – kam...

Praha je jedným z najkrajších miest v Európe. Preslávili ju dláždené ulice a gotická...

Čo si určite zbaliť na cestu po Ázii?

Aj napriek ťažkým pandemickým časom sa nám po dlhom plánovaní po takmer dvoch rokoch...

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný nádherných prírodných...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020 naše výlety...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú džungľu a...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here