Galapágy – drsný raj na zemi

Predtým, ako sa rozpíšeme o našich ázijských dobrodružstvách, tu máme pre vás teraz trochu iný článok. Samozrejme, dočítate sa v ňom o cestovaní, avšak dvojica, o ktorej budete čítať, nie sme ja s Martinom. Naša kamarátka Mary, ktorá nám občas pomáha s blogom, sa porozprávala so Silviou a Michalom, ktorí majú aj napriek mladému veku, už nejaké cesty za sebou. Zakladatelia filmového štúdia BORORO, ktoré je zamerané na natáčanie prírody, v januári 2019 navštívili Galapágy  a teraz dokončujú svoj prvý krátky dokument, práve z týchto ostrovov.

Galapágy – Ide sa

Korytnačie ostrovy, ktoré už dnes poznáme pod menom Galapágy, sú pomerne odľahlým miestom na našej Zemi. Na mape ich nájdete priamo na rovníku, v Tichom oceáne, približne 1 000 kilometrov západne od pobrežia Ekvádoru, ku ktorému aj politicky patria. Aby ste sa na Galapágy dostali, musíte najprv pristáť v Ekvádoreodtiaľ už letieť priamo na ostrovy

„Po prílete do Ekvádoru, sme stále nevedeli, či sa na ostrovy vôbec dostaneme alebo nie. Víza sa totiž udeľujú až osobne, my sme ich dostali na letisku v meste Guayaquil. Prídeš k malému okienku, zaplatíš 100 dolárov a buď ťa pustia alebo máš smolu a nikam sa nedostaneš,“ spomína Silvia. „Hneď po príchode na ostrov Baltra ma zarazilo, aký bol ostrov suchý – na prvý pohľad ako krajina na Marse.“

Raj na zemi

Čo robí ostrovy Galapágy také jedinečné? Toto súostrovie vyniká (takmer) nedotknutou prírodou a zvieratami, ktoré si kvôli nehostinnému sopečnému pôvodu ostrovov, museli vyvinúť špecifické vlastnosti potrebné na prežitie. Pre porovnanie, Amazonský prales sa môže pochváliť približne 300 druhmi plazov, na Galapágoch ich nájdete len okolo 10 druhov. Evolúcia, ktorá na ostrovoch prebehla, zaujala aj vedca Charlesa Darwina. Ten tu živočíchy pozoroval, študoval a nakoniec definoval svoju evolučnú teóriu  o prírodnom výbere druhov. Ak boli Galapágy dosť zaujímavé pre Darwina, určite si príde na svoje aj každý obyčajný návštevník ostrovov. 

Galapágy sú už niekoľko storočí obývané, avšak ľudia sa tu museli prispôsobiť prírode a nie naopak. Všade nám vraveli, aby sme sa k zvieratám nepribližovali  minimálne na dva metre a samozrejme, aby sme sa ich nedotýkali. Mišo chcel čo najlepšie zábery, takže sme pokriky počuli dosť často. Turisti majú kontakt so zvieratami prísne zakázaný, ale domáci obyvatelia to majú povolené, predsa len, žijú tu v spoločnej harmónii,“ vysvetľuje Silvia

Zážitky, tie nám nikto nevezme

Prvý týždeň strávili Silvia a Michal na ostrove Isla Santa Cruz. Podľa fotografií vidím, že ostrov je tvorený z neprebádanej džungle, cez ktorú vedie jedna cesta pre autá a autobusy. Keď som sa opýtala na najkrajší zážitok z tohto ostrova, odpoveď prišla bez rozmyslu.

„Jeden deň sme mali výlet na pláž Tortuga Bay, kde sa dalo dostať len 45 minútovou prechádzkou úzkym chodníkom cez džungľu. Ja sama som už bola na veľa plážach a videla som všeličo, ale táto bola pre mňa najkrajšia. Obloha sa odrážala od oceánu a celé to vytvorilo efekt zrkadla. Dozvedeli sme sa, že korytnačky tam chodia klásť svoje vajcia, preto je pláž skoro nedotknutá. Bol to veľký zážitok, vidieť niečo tak čisté a chránené.“

Neďaleko pláže Tortuga Bay, nájdete aj Charles Darwin Research Station, kde sa výskumníci a vedci zaoberajú ochranou zvierat a rastlín. Návštevníci sa tu môžu dozvedieť viac o živote druhov žijúcich na ostrovoch, navštívia tu rozmnožovacie centrum pre korytnačky alebo môžu prispieť na výskum. 

➳ Prečítaj si aj: Dva dni v Salzburgu – itinerár

Pán sa hodil na stuhnutú lávu

Ďalšou zastávkou bol ostrov Isla Isabela, ktorý je najväčším zo súostrovia. Na tomto ostrove prevládala sopečná činnosť, podľa čoho sa formoval aj jeho vzhľad. V júni roku 2018 tu bola zaznamenaná erupcia sopky Sierra Negra, ktorá je jedna z piatich vulkánov na ostrove Isla Isabela. 

„Keďže sopka vybuchla už pol roka pred našim príchodom, mali sme šťastie a výstup na vulkán bol opäť sprístupnený pre verejnosť. Najsilnejší moment, tu bola jednoznačne chvíľa, keď sa jeden pán hodil na stuhnutú lávu a začal plakať. Nechápali sme, čo sa deje a on sa predstavil ako geológ a vysvetlil nám, že táto pre nás bezvýznamná čierna láva, je vlastne najmladší kameň na svete. Jeho ako vedca to natoľko chytilo za srdce, že sa neubránil slzám. Pri takýchto chvíľach človek pochopí, aký je bezvýznamný a ako by sa mal o planétu a prírodu starať. Lebo aj keď my tu už dávno nebudeme, láva z galapágskej sopky sa len tak nikam nestratí.“

Aký zážitok Silviu rozplakal?

Silvia mi ukazuje fotky, odhaľujem s ňou zákutia ostrova a pri spomínaní vidím,  že celý výlet prežíva znova. Zdá sa, že čoskoro prídeme k tomu najlepšiemu, čo na Galapágoch videli. Na pohyb po ostrovoch a ich objavovanie, si treba vždy zaobstarať turistického sprievodcu alebo zaplatiť miestnu cestovnú kanceláriu. Takto sa dostali aj na nezabudnuteľnú plavbu loďou.

„Na tejto konkrétnej plavbe, sme sa doplavili k malým mostom a výčnelkom v oceáne, ktoré boli vytvorené zo stuhnutej lávy. Los Tuneles – ako sa tie tunely volajú, boli opäť prevažne suché, pripomínali mi mesačnú krajinu. Občas niekde rástol kaktus, ale príroda tu veľmi neprekvitala. Čo sa však neprejavilo na prírode, žilo v oceáne,“ hovorí Silvia. „Pamätám si, ako sme stáli na lodi a zrazu som vo vode uvidela Manty. Obrovské, asi štvormetrové raje. Potom sa vynorili z vody a začali skákať okolo lode, vtedy som sa rozplakala a nemohla som prestať.“ 

Silvia si vyhrnie rukáv a ukazuje, že jej znova naskočili zimomriavky. „Bol to pre mňa najkrajší zážitok, tak veľmi sa ma to dotklo aká je príroda krásna. Mišo nechápal prečo plačem, ani ja som poriadne nevedela, ale predsa len, bolo to niečo neskutočné vidieť tie obrie raje, ako si tam pri nás skáču. Úplne ako delfíny,“ spomína Silvia s úsmevom na tvári. 

Plávali aj so žralokmi

Živočíšne druhy žijúce na pevnine aj v oceáne, sa ľudí neboja. Galapágy sú zapísané do svetového dedičstva UNESCO, preto sa v mestách voľne pohybujú po uliciach, vo vode sa zvieratá priblížia aj na dosah ruky. Počasie na ostrovoch je typicky rovníkové – teplo a nadmerne vlhký vzduch. Aj to prispieva k častému stretu turistov a oddychujúcich tuleňov na chodníkoch. Musí to byť naozaj vyčerpávajúce, žiť v raji. Ďalší z nezabudnuteľných zážitkov, ktoré som si vypočula, sa odohral pri ostrove Isla de San Cristóbal – navštívili ho ako posledný a strávili tu tretí týždeň. 

„Už cesta na ostrov bola jeden veľký zážitok. V polovici sa nám pokazila loď, cestujúcim bolo na vlnách zle a ja som len sedela so zavretými očami a dúfala, že tam všetci neumrieme. Po príchode na Cristóbal, sme si zaplatili jednodňovú plavbu okolo ostrova. Aj by sme už tých lodí mohli mať dosť, ale kdeže,“ vraví so smiechom Silvia. 

„Sprievodca nám vravel, že ak budeme mať šťastie, uvidíme aj žraloky. Veľmi som tomu neverila, ale človek nikdy nevie, ako sa na neho šťastie usmeje. Priplávali sme ku Kicker Rock a dostali sme pokyny, aby si obliekli neoprény, že sa ideme šnorchlovať,“ vraví Silvia. „Prvé, čo som si v duchu povedala bolo,  či nás dajú klietky, ak máme ísť medzi žraloky. No samozrejme, že nedali. Nejako som to predýchala a obliekla som si neoprén – samozrejme, môj Mišo už bol dávno vo vode. Skočila som do vody a ponorila som sa do oceánu. Pod nami bolo neskutočné množstvo žralokov. Vtedy by si sa vo mne krvi nedorezala, ako som bola v šoku,“ dodáva Silvia s rešpektom v hlase. Na Galapágoch môžete, pri ideálnych podmienkach, nájsť žraloka kladivohlavého, galapágskeho alebo aj žraloka tigrovaného či žraloka bielohrotého. Tieto žraloky si ľudí nevšímajú a neplávajú k hladine, keďže ich potrava pláva v hĺbkach.

Galapády – Dokument od Slovákov

Moje posledné otázky sa týkajú pripravovaného dokumentu. Kedy vznikol nápad ísť na Galapágy a natočiť o nich krátky film?

„Michal mal vždy sen ísť na Galapágy, to je asi jeho top destinácia. Obaja radi pozeráme National Geographic a častokrát si povieme, že také dobré zábery máme aj my. Keďže sa Mišo už dlhšiu dobu venuje kamerovaniu a dronom, rozhodli sme sa, že skúsime čosi kvalitné natočiť a poslať im to do Geographicu. Bol to celkom problém zostrihať 15 hodín materiálov na krátky dokument, ale dúfame, že sa nám to podarilo.“

Keďže dokument ešte nie je vo svojej finálnej podobe, máme pre vás krátky trailer z dielne štúdia BORORO. DúfamE, že sme vám spolu so Silviou ostrovy trochu predstavili a že ste sa dozvedeli niečo nové.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here