Bali: rozpočet a náklady

Rýchla navigácia článku

Bali je jednou z najpopulárnejších destinácií sveta. Ostrov ponúka nádherné pláže, má fascinujúcu kultúru, úžasnú prírodu a nekonečné možnosti zábavy. Či už hľadáte romantickú dovolenku, dobrodružný výlet alebo relaxačný yoga pobyt, na Bali nájdete všetko. Ale koľko to bude stáť? Ako si naplánovať rozpočet a náklady na Bali? V tomto článku vám prezradíme všetko, čo potrebujete vedieť o cestovaní na Bali. Dozviete sa, ako sa dostať na Bali, ako sa pohybovať po ostrove, kde sa ubytovať, čo a kde jesť a piť a ako ušetriť peniaze. Pokúsime sa vám priblížiť, aký rozpočet si vyčleniť a aké náklady očakávať na Bali. Tak poďme na to!

Možno vás zaujme aj článok: Koľko sme minuli za mesiac a pol na Bali

Ako sa dostať na Bali

Najlepšou a asi aj jedinou možnosťou je letieť lietadlom. Z Európy na Bali neletí žiadny priamy let, takže budete musieť prestupovať aspoň raz. Najčastejšie prestupné miesta pri letoch na Bali alebo teda celkovo do Indonézie sú Istanbul, Doha, Dubaj, Singapur alebo Kuala Lumpur. Cena letenky závisí od sezóny, dátumu, leteckej spoločnosti a predstihu rezervácie. Priemerná cena letenky z Viedne do Denpasaru (hlavného letiska na Bali) sa pohybuje okolo 600-800 eur za spiatočný let. Ak chcete nájsť naozaj lacnú letenku, odporúčame vám použiť porovnávače cien ako Skyscanner alebo Kiwi.com, ktoré vám ukážu najlepšie ponuky rôznych leteckých spoločností a zdrojov. Ak ste flexibilní s dátumom, ušetriť viete aj stovky eur, čo pozitívne ovplyvní vašu dovolenku na Bali, rozpočet a celkové náklady.

Ako je to s vízami? Ako Slováci môžeme na Bali prísť na dva typy víz: 1. Víza on arrival za 30 eur, ktoré nám umožnia zostať na Bali až 30 dní a dajú sa raz predĺžiť o ďalších 30 dní alebo 2. Business víza za 90 eur, ktoré nám umožnia v krajine ostať 60 dní a predĺžiť sa dajú dvakrát o ďalších 60 dní (dokopy polrok v Indonézii). Oba typy víz sa po novom dajú získať aj ako e-visa, cez oficiálnu webstránku imigračného oddelenia. Ak si e-víza nechcete vybavovať sami, môžete využiť služby agentov ako napr. bali.com alebo balivisas.com, ktorí to urobia za vás, ale cena bude vyššia, ako keby o víza žiadate sami. Cestujúci so slovenským pasom by mali pri návšteve Bali, resp. Indonézie, spĺňať tieto vstupné požiadavky:

 • slovenský cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od dátumu príchodu do Indonézie
 • cestovný pas SR musí mať minimálne 2 prázdne strany
 • letenka von z krajiny

Doprava na ostrove

Bali sa s rozlohou 5 780 km2 považuje za relatívne malý ostrov, no úzke cesty a neustále zápchy vedia z ľahkej a rýchlej trasy urobiť aj cestu na dve-tri hodiny. Existuje niekoľko možností, ako sa pohybovať po ostrove, vrátane prenájmu vozidla, jazdy taxíkom alebo rezervácie súkromného vodiča. Nebojte sa, aj ak máte obmedzený rozpočet a sledujete svoje náklady, dovolenka na Bali sa dá naplánovať aj na budget.

Verejná doprava

Verejná doprava na Bali nie je veľmi rozvinutá, ani spoľahlivá. My sme ňou nešli nikdy. Nenájdete tu žiadny vlak ani metro, kde-tu chodia autobusy alebo minibusy. Autobusy sú lacné (asi 1 euro za cestu), ale sú pomalé, preplnené, no hlavne, chodia nepravidelne. Minibusy sú trochu drahšie (asi 2 eurá za cestu), ale sú rýchlejšie, pohodlnejšie a flexibilnejšie. Môžete si ich zastaviť kdekoľvek na ceste alebo si kúpiť lístok vopred. Zhrnuli by sme to asi tak, že cestovanie verejnou dopravou na Bali nie je pohodlné, ani praktické, pretože musíte prispôsobiť svoj plán jazdným poriadkom, trasám a zápcham. Využívanie verejnej dopravy na Bali teda neodporúčame. Prenajmite si auto alebo skúter, prípadne využite taxi služby, ktoré sú naozaj cenovo dostupné.

Prenájom vozidla

Prenájom vozidla je skvelou možnosťou, ak chcete mať väčšiu slobodu a flexibilitu pri cestovaní po ostrove. Môžete si prenajať skúter, motorku alebo auto a preskúmať ostrov podľa svojho tempa a záujmov. Najprv sa uistite, že máte platný vodičský preukaz, pozor, treba medzinárodný. Stojí asi 8 eur a vybaviť si ho viete na okresnej policajnej stanici doma na Slovensku.

Cesty na Bali sú hektické, preto vždy noste prilbu a jazdite opatrne. Prenájom skútra je relatívne lacný (od 3-10 eur / deň) a dostupný je takmer na každom kroku. Na Bali sa jazdí po opačnej strane, takže kombinácia zápch, opačnej strany a naozaj preplnených ciest môže vyviesť z miery nováčikov, ale aj skúsených vodičov. My si na Bali skúter od roku 2022 pravidelne požičiavame len cez messenger cez jednu ženu. Je to agentka, ktorá nám vždy zoženie skúter od domácich za lacno. Bez zmluvy, len tak. Vždy nám ho dovezú, aj si poň prídu. Ak by ste chceli kontakt, napíšte. No a nezabudnite, že čím dlhší prenájom, tým lacnejšia je jeho cena. Mesačná cena prenájmu skútra nás v priemere stála 50-60 eur.

A ohľadom tankovania: 1 liter benzínu tu stojí 10.000-15.000 IDR (0,57 – 0,85 eur). Pokiaľ nemáte namakanú motorku, pokojne vám stačí tankovať Petralite. A vždy si skontrolujte reset číselníka, na niektorých pumpách sa budú tváriť ako vaši kamaráti, budú vás zahovárať a nezresetujú číselník. Stalo sa to aj nám, no my sme si to všimli v momente, keď sme do skútra o objeme 3,5l “natankovali” 6l benzínu. Hoci je človeku blbé hádať sa o 2-3 eurá, o tie tu nejde. Ide tu o princíp a to, že pre niektorých nie sme nič viac ako len chodiace bankomaty.

Taxíky alebo súkromní vodiči

Pohodlná a bezpečná možnosť, ako sa pohybovať po Bali, pričom nijako neohrozíte svoj rozpočet, ani nenavýšite náklady. Nemusíte sa starať o nič, len si sadnúť do auta a nechať sa odviezť tam, kam chcete. Taxíky alebo súkromní vodiči sú tiež rýchli a efektívni, pretože poznajú cesty a skratky.

Čo sa týka taxíkov, na Bali je Grab, ale lacnejšou variantou je jeho indonézska verzia: Go-Jek. Ceny za taxíky sú veľmi lacné, už od eura za jazdu, v závislosti od dĺžky trasy. Keď potrebujeme využiť taxík my, porovnáme si cenu v oboch appkách a jazdu si rezervujeme vždy v appke, kde majú aktuálne lacnejšiu cenu. Priemerná cena súkromného vodiča je asi 30-50 eur za deň.

Využívanie taxíkov alebo súkromných vodičov je pre vás vhodné vtedy, ak chcete cestovať pohodlne a bez starostí, alebo ak cestujete s deťmi či ako partia. Výhodou je aj to, že sa nemusíte trápiť s premávkou, parkovaním ani navigáciou. Môžete sa len tešiť z jazdy a užívať si dovolenku, ktorú si zaslúžite.

cestovanie skútrom po Ázii

Kde sa ubytovať na Bali

Bali ponúka rôzne typy ubytovania, ktoré vyhovujú potrebám, preferenciám a rozpočtom všetkým typom cestovateľov. Môžete si vybrať z:

 • Hotely: Najbežnejšia možnosť ubytovania na Bali. Nájdete tu hotely všetkých kategórií, od lacných a jednoduchých až po luxusné a exkluzívne. Priemerná cena za noc v hoteli stojí 30 eur, ale môže sa líšiť podľa sezóny, polohy a kvality. V určitých lokalitách alebo mimo sezóny viete nájsť krásnu izbu s vlastnou kúpelňou a skromnými raňajkami už od 10 eur za noc.
 • Hostely: Najlacnejšia možnosť ubytovania na Bali pre tých, ktorí nechcú prekročiť istý rozpočet, ani náklady. Bali je plné hostelov pre backpackerov, mladých cestovateľov alebo ľudí, ktorí chcú zdieľať izbu s inými a spoznať nových ľudí. Priemerná cena za noc v hosteli na Bali je okolo 10 eur, ale môže sa líšiť podľa sezóny, polohy a kvality. V najlacnejšom ubytku, v akom sme spali na Bali, sme za noc zaplatili 3 eurá.
 • Apartmány: Skvelá možnosť ubytovania pre ľudí, ktorí chcú mať viac súkromia, priestoru a nezávislosti. Za nás ideálne pre nomádov alebo pre ľudí, čo pracujú aj na dovolenke. Apartmány zvyčajne ponúkajú služby ako wifi, klimatizáciu, parkovanie a niekedy aj bazén v cene. Za apartmán v priemere zaplatíte 40 eur za noc, ale cena sa môže vyšplhať až do stoviek či tisícok eur za noc.
 • Vily: Najdrahšia a najluxusnejšia možnosti ubytovania. Vily sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú mať maximálny komfort a pohodlie, taktiež pre tých, ktorí sa na Bali prišli odviazať, pričom nesledujú rozpočet, ani náklady, alebo pre rodiny s deťmi preferujúce súkromie. Priemerná cena za noc vo vile na Bali je okolo 200 eur, ale môže sa líšiť podľa sezóny, polohy a kvality a vie sa vyšplhať až do tisícok eur za noc.

Tipy na ubytko, kde sa nám páčilo

Keďže my sme naposledy po Bali cestovali s partiou, veľa sme bývali na vilách aj apartmánoch, ktoré odporúčame nižšie:

 • V PURNAMA HOUSE KUTA spíme vždy jednu noc v prípade, keď máme odlet z Bali nadránom. Je cenovo dostupný a od letiska je vzdialený 5 minút jazdy autom alebo pešo 15 minút. Zvyčajne platíme okolo 10 eur za noc.
 • Páčilo sa nám aj v tejto dvojspálňovej vile v Lovine na severe Bali, kde sme boli dva týždne, za ktoré sme zaplatili 233 eur.
 • V Amede sme týždeň bývali vo Villa Mangga Beach na pláži a veľmi sme si to tu užili. Platili sme 85 eur za izbu.
 • V Uluwatu odporúčame Umah Tulip, veľmi sa nám tám páčilo ticho a kľud, bývali sme tam mesiac. Mesačný nájom tejto dvojspálňovej vily nás vyšiel 670 eur.
 • V Pererenan neďaleko Canggu sme mesiac bývali tu, ale hneď vedľa je párty hostel, ktorý robí hluk do noci. Inak sa nám tu veľmi páčilo. Za mesiac sme zaplatili 490 eur.
 • V Ubude sa nám páčilo asi najviac na tejto krásnej vile, kde sme tiež bývali mesiac. Akurát je trochu od ruky, takže pešo sa odtiaľto nedostanete nikam, alebo to bude trvať veeeľmi dlho. Mesačný nájom bol v tomto prípade 600 eur.

Ceny potravín v obchodoch a v reštauráciách

Ceny na Bali sa nedajú len-tak zovšeobecniť. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim ceny potravín a reštauračných jedál je miesto, kde si ich kupujete alebo konzumujete. Preto vám prinášame tipy pre každý rozpočet a typ cestovateľa.

Tipy na reštiky

Warungy

Ak chcete na jedle ušetriť, stravujte sa v miestnych warungoch. Sú to malé lokálne reštaurácie, niekedy ich domáci majú takmer vo svojej obývačke. Ponuka jedál je menšia, ale práve tu sa najete za veľmi nízku cenu. Jedlo vo warungoch stojí od 15.000-50.000 IDR (1-3 eur). Z warungov odporúčame naše obľúbené:

 • Uluwatu: Yaprak Kebab Falafel (kebab alebo pizza pod 2 eurá), Warung Sunny (jedlo pod euro), Warung Local (nasi campur za 2 eurá), Warung Ganesha 88 (rôzne indo jedlá pod 3 eurá)
 • Canggu: Warung Sika (nasi campur, cenu odhadnú podľa množstva na tanieri), Warung Local (nasi campur za 2 eurá), Warung Tom Kah (thajská kuchyňa do 3 eur), Warung Ramadhan (jedlo za 1-2 eurá), Warung Sunshine berawa (jedlo pod 3 eurá)
 • Seminyak/Kuta: Warung Enak (najlepší nasi campur za asi 1,50 eur), Fat Tony’s (chutné a lacné burgre do 2 eur), Mie kober Dewi sri (rôzne indo jedlá pod 3 eurá), Warung Multi Sari (rôzne indo jedlá pod 3 eurá)
 • Ubud: Warung Kusuma Ubud (10 min. od centra, ale top jedlo), Warung Gauri (rôzne indo jedlá pod 3 eurá), Sawobali (vegetariánske all you can eat, výborné!), Mie Kuy Ubud (lacné rezance), Kedaton (nasi campur)

Tip: po celom Bali nájdete aj sieť veľmi lacných rezancov Mie Gacoan a napodobeniny mekáča či KFC známe ako indonézske ACK či JFC, na Lomboku Rocket Chicken.

Fancy reštaurácie

Samozrejme, v každej časti Bali nájdete aj drahšie, luxusnejšie reštaurácie, ktoré sú zamerané na turistov. Ceny v týchto podnikoch sú výrazne vyššie, menej ako 5 eur za jedlo tu nezaplatíte. A čo sa na fancy reštikách líši od warungov? Daň a servisný poplatok sa platí extra, väčšinou je to spomenuté niekde v menu dole v rohu malým písmom, občas aj vôbec. Tento poplatok je všade rôzny, väčšinou od 6-21%.

 • Canggu: ROMAN PIZZA & PASTA (nepredražená pizza), Ring Djinar Coffee & Resto, Milk & Madu Berawa, Shady Shack (tieto tri sú naozaj na úrovni európskych cien)
 • Seminyak/Kuta: Kaizen All You Can Eat (must try – “jedz koľko vládzeš” za 10 eur na osobu na 90 min., varíte si sami za stolom, super skúsenosť), Level Up – board Game Cafe (kaviareň so spoločenskými hrami, vhodné na upršaný deň pre partiu kamošov)
 • Ubud: Sun Sun Warung (krásny budhistický set-up, chutné jedlo, ale drahšie)

Fancy kaviarne

Okej, my do kaviarní nechodíme často, ale keď sa mi podarí Martina presvedčiť, tak si občas zájdeme. (Martin vždy vraví, že si lepšiu kávu spraví sám v picopresse). Aj vo väčšine fancy kaviarňach sa daň a servis platí extra. Toto je top výber mojich obľúbených kaviarní naprieč Bali:

 • Uluwatu: My Bali Coffee (raňajkový set káva + praženička alebo káva + palacinky za 2 eurá), Semboja coffee and eatery (chutné jedlo a lacná káva), ITUAJA Bakery (koláče)
 • Canggu: duatiga (moja no. 1, raňajkové dealy), Local Coffee Bali (káva to go), Willy Bakery (nepredražená pekáreň), Machinery (raňajkové dealy)
 • Ubud: Yangi Coffee (top, káva to go)
 • Amed: Rimba cafe (lava cake), EN COFFEE shop (lacná káva)
karina a raňajky v posteli
karina a martin v Beyond Bungalows Canggu

Aké jedlá a drinky ochutnať

Bali je ostrov plný chutí, farieb a aróm. Balijská kuchyňa je ovplyvnená indonézskou, čínskou, indickou a holandskou kultúrou. Nájdete tu typické jedlá a nápoje, ktoré vás prekvapia svojou rozmanitosťou, kvalitou a cenou. Niektoré z nich sú:

 • Nasi goreng: Najznámejšie a najobľúbenejšie jedlo na Bali. Je to smažená ryža s kuracím mäsom, vajcom, zeleninou, sójovou omáčkou, cukrom a chilli. Priemerná cena za porciu je okolo 1,50 eur.
 • Mie goreng: Podobné jedlo ako nasi goreng, ale namiesto ryže sa používajú rezance. Môžu sa pridať aj morské plody, tofu alebo hovädzie mäso. Priemerná cena za porciu je tiež okolo 1,50 eur.
 • Sate: Špízy z rôzneho druhu mäsa, ktoré sú marinované v kokosovom mlieku a koreninách, opekané na drevenom uhlí. Podávajú sa s arašidovou omáčkou. Priemerná cena je rôzna od kusov, ale väčšinou tak do dvoch eur.
 • Gado-gado: Tradičný šalát z uvarenej zeleniny, varených vajec, tofu a tempeh (fermentovaná sója), ktorý sa polieva arašidovou omáčkou. Ide o celkom populárne vegetariánske jedlo na Bali. Priemerná cena za porciu je okolo 1,50 eur.
 • Babi guling: Špecialita Bali, ktorá sa podáva pri slávnostných príležitostiach. Ide o celé opečené prasa, ktoré sa naplní koreninami ako citrónová tráva, šalotka, čili a kurkuma. Mäso je šťavnaté a chrumkavé. Podáva sa s ryžou, zeleninou a omáčkou. Priemerná cena za porciu je okolo 3 eur.
 • Kopi luwak: Najdrahšia a najexkluzívnejšia káva na svete, ktorá sa pestuje práve na Bali. Ide o kávu z bobúľ, ktoré prejdú tráviaciam traktom cibetky a následne sa spracujú a pražia. Káva stojí za ochutnanie.
 • Arak: Tradičný alkoholický nápoj na Bali, ktorý sa destiluje z palmového vína alebo kokosového kvetu. Je to silný a ostrý nápoj s obsahom alkoholu okolo 40%. Priemerná cena za fľašu je okolo 6 € a my sme ich teda ochutnali niekoľko!

Tipy na supermarkety

Čo sa týka nákupu potravín, ovocie a zeleninu sme si zvykli kupovať na trhu u domácich, ktorí ju predávajú za veľmi dobré ceny. Obchody, kde si môžete kúpiť bežné potraviny a drogériu sú napríklad Alfamart, Indomaret alebo Circle K. Ak chcete robiť veľké nákupy, odporúčame supermarkety ako napr. Pepito, Frestive alebo Bintang, ale počítajte s európskymi cenami, minimálne za niektorý tovar. Pozn.: Bintang sa nám zdá najlacnejší!

Čo sa týka jedla, či sme si varili sami alebo nie, náš priemer na potraviny bol tentokrát 120 eur na týždeň za dvoch ľudí. Pri tejto sume nám to vychádza asi 8,50 eur na deň na osobu (raňajky, obed, večera, zmrzlina, luxusná káva, drinky…), proste všetko, čo dáme do seba. Ale myslite na to, že my väčšinou jeme vo warungoch.

Koľko stojí lokálna SIMKA, pranie a iné služby

SIM karta

Dvaja najväčší operátori, u ktorých si môžete kúpiť SIM kartu, sú Telkomsel a XL. My sme počas našich pobytov vyskúšali oboch, ale preferujeme Telkomsel. Na dobíjanie kreditu/dát sme za mesiac a pol minuli asi 40 eur. SIM-ky si dobíjame tak, že si do Indomartu chodíme dobíjať kredit. Potom si v appke vyberieme balíček dát na obdobie, aké potrebujeme. Takto vieme ušetriť aj viac ako polovicu ceny, ktorú by sme zaplatili za dobitie u predajcov SIM kariet.

Pranie

Pranie bielizne u domácich na Bali stojí v priemere od 15.000 – 25.000 IDR (0,86-1,44 eur) za kilo. V Kute sme našli aj práčovňu, kde si pýtali len 6.00O IDR (0,36 eur) za kilo. My zvyčajne perieme 1x do týždňa, väčšinou nám oblečenie váži 2-4 kilá. Na pranie míňame tak do 20 eur mesačne.

Iné služby

Vstupy na atrakcie a na jednotlivé vodopády sú rôzne, pričom začínajú už od eura za dospelú osobu a môžu sa vyšplhať až do desiatok eur v závislosti na aktivite a sezóne. Ak si budete chcieť dopriať kus sebalásky, v Uluwatu odporúčame HerSpot salon, v Canggu Colors Nail Bar Bali, v Seminyaku sa nám páčila masáž vo Furama rezorte.

Zhrnutie

Bali je ostrov, ktorý má pre každého niečo. Je to miesto, kde sa môžete baviť, relaxovať, učiť sa alebo sa len tak poflakovať. Ak plánujete cestu na Bali, dúfame, že tento článok vám pomohol zorientovať sa v cenách a očakávaniach a že sa vám podarilo stanoviť si rozpočet a predvídať náklady tak, aby ste sa nemuseli obmedzovať, ale mohli ste si dovolenku naozaj aj užiť. Ak budete na Bali v čase, keď aj my, pokojne sa ozvite.

Facebook
WhatsApp

Obľúbené články

Košík
 • Doprava ZDARMA
 • -25% ZĽAVA
 • -25% + doprava ZDARMA!
 • LETNÝ VÝPREDAJ
Ak chcete zobraziť príspevky, ktoré hľadáte, začnite písať.
Domov
Shop
0 items Košík