Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný nádherných prírodných krás, dobrého jedla, milých ľudí a dychberúcich západov slnka. Bali sme navštívili počas sezóny dažďa. Boli sme tu presne od 14.02. – 26.03. Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali mimo sezóny? Odpoveď nájdeš v tomto článku.

Musíme sa priznať, že dážď veľakrát prekazil naše plány a na Bali sa ešte plánujeme vrátiť. Je tam mnoho vodopádov a iných krásnych miest, návštevu ktorých nám veľakrát prekazilo práve počasie. Príroda na Bali je nádherná. Ale poďme späť k veci. V tomto článku vám priblížime, aké sú ceny na Bali. Spomenieme, koľko sme platili za ubytovanie, jedlo v reštikách, potraviny či prenájom skútra.

➳ Prečítaj si aj: PRESKÚMANÝ RAJ NA BALI – ČO SA OPLATÍ VIDIEŤ V DEDINE UBUD

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Na Bali sme za mesiac a pol minuli presne 1611,82€. Poďme si povedať, aká je v Indonézii mena, aké sú ceny potravín a oblečenia, koľko zaplatíte za obed v reštaurácii, koľko vás bude stáť doprava, prenájom skútra alebo víza.

Základné info – mena a víza

V Indonézii sa používa peňažná mena IDR (indonézska rupia), ktorej kurz je aktuálne 1€=17531.93 IDR. Čo sa týka víz, existuje viacero tipov víz, ktoré vám umožnia vstup do krajiny. Môžete si vybrať medzi vízami, ktoré sú zdarma alebo si za víza môžete zaplatiť. Práve tieto dva tipy víz patria medzi najpoužívanejšie. Aký je medzi nimi rozdiel?

Visa Run – tieto víza sú zdarma. Platia na 30 dní od príchodu, ich nevýhodou je, že sa nedajú predĺžiť. Aj preto sa volajú Visa Run – ľudia Indonéziu častokrát navštevujú práve na týchto vízach, pred ich koncom vyletia do inej krajiny a hneď v ten deň alebo na druhý deň sa vrátia do Indonézie. My sme urobili to isté.

Visa on Arrival – cena týchto víz je 35 dolárov/osoba. Platia taktiež 30 dní od príchodu, ale ich výhodou je, že sa za rovnaký poplatok dajú predĺžiť o ďalších 30 dní, čo znamená, že v Indonézii by ste mohli stráviť spolu až 60 dní.

My sme na Bali prileteli 14.02.2020. Za víza sme neplatili, rozhodli sme sa, že ak sa nám na Bali zapáči, vyletíme a vrátime sa späť. Na ostrove sa nám zapáčilo, preto sme sa rozhodli, že si pobyt predĺžime. 12.03. sme vyleteli do Singapuru a hneď o 2 hodiny sme leteli späť na Bali. Cena spiatočných leteniek za dve osoby z Bali do Singapuru nás stála 205,16€. Tu sa musíte rozhodnúť, či budete mať víza zdarma a investujete do leteniek na cestu von a dnu, alebo pôjdete 3x za váš prvý mesiac na imigračný úrad, aby ste si predĺžili víza o ďalších 30 dní.

View this post on Instagram

Ahoj Slovensko ❤️

A post shared by K A R I N A (@ohjustkaya) on

Odlet domov z Jakarty po viac ako 7 mesiacoch na cestách.

Ceny potravín v obchodoch a v reštauráciách

Indonézske ceny určite nejdeme generalizovať. Rozhodujúcim pri cene potravín aj reštauračných jedál, je miesto, na akom ich kupujete alebo konzumujete.

Ak sa chcete najesť naozaj za lacno, navštívte miestne warungy. Sú to malé reštaurácie priamo u domácich, častokrát iba s provizórnym sedením, s menším výberom jedál, no práve toto sú miesta, kde sa najete skutočne za lacno. Cena obedu vo warungoch sa pohybuje od 15.000-50.000 IDR (1-3€).

Samozrejme, všetky ostrovy sú preplnené aj predraženými fancy reštauráciami a kaviarňami, ktoré sú určené pre turistov. Ceny v takýchto podnikoch sú niekoľkonásobne vyššie. Pod 5€ za porciu sa tu nenajete. Káva vo fancy kaviarňach sa rovná európskym štandardom, ba dokonca je niekedy aj vyššia, takisto nealko nápoje. Karinkina obľúbená fancy kaviareň je Cartel Coffee.

Alkohol na Bali je drahý. Čo sa týka kupovania potravín, zeleninu a ovocie sme si kupovali na trhu u domácich, ktorí ju predávajú za naozaj dobré ceny. Obchody, v ktorých si môžete nakúpiť potraviny za priateľskú cenu sú napríklad Alfamart alebo Indomaret. Európske ceny zas nájdete v obchodoch ako Pepito alebo Fresh.

Čo sa týka potravín, či sme si varili alebo nie, náš priemer na jedlo bol 100€ na týždeň za dve osoby. Pri tejto sume nám to vychádza asi 7-8€ na deň za osobu (raňajky, obed, večera, zmrzlina, fancy káva, drinky…)

Na Bali sme boli 6 týždňov, pri priemernom míňaní 100€ na týždeň sme na jedlo pre dve osoby za mesiac a pol na Bali minuli asi 600€.

Za takýto nákres sa priplácalo 1€, raz za čas si treba dopriať.

Koľko stojí benzín, taxi a prenájom skútra na Bali?

Verejnou dopravou sme na Bali nešli nikdy. Z letiska na hotel sme si vzali taxík, 20-minútovú jazdu sme išli 2 hodiny. Na Bali je Uber a Grab na väčšine lokácií zakázaný, ale majú tu jeho indonézsku verziu > Go-Jek. Ceny za taxíky sú veľmi lacné, 1-3€, v závislosti od dĺžky trasy.

Veľkým problémom sú tu zápchy, preto vám počas vašej návštevy odporúčame prenájom skútra. Na to, aby ste na Bali mohli šoférovať, potrebujete medzinárodný vodičský preukaz. Stojí asi 8€ a vybaviť si ho viete na okresnej policajnej stanici. Ak by ste na Bali šoférovali bez medzinárodného vodičského preukazu, potešili by ste lokálnu políciu, ktorá si pokuty účtuje vo výške viac ako 50€.

Priemerná cena prenájmu skútra na Bali je 50.000 IDR na deň (2,83€). Pri mesačnom prenájme sa cena vie znížiť na 20.000-35.000 IDR na deň. My sme počas nášho pobytu mali 3 rôzne skútre. Prvý sme mali požičaný za 60.000 IDR (3,40€) na deň a to iba na 4 dni. Bol to hotelový skúter, a preto bola cena vyššia. Následne sme si našli skúter, ktorý sme si prenajali na mesiac priamo od majiteľa, a to za 600.000 IDR (33€). Pred našou otočkou sme ho vrátili a potom sme si požičali ďalší, za 500.000 IDR tiež priamo od majiteľa (28€) na ďalší mesiac. Vtedy sme ešte netušili, že o 2 týždne ho budeme vracať a odletíme sa skryť pred koronou na vedľajší ostrov Lombok.

1 liter benzínu tu stojí 10.000-15.000 IDR (0,57€ – 0,85€). Prenájom skútra nás na mesiac a pol stál približne 75€, na taxíkoch sme minuli dokopy asi 10€ a na benzíne sme minuli tak do 50€ max, hoci sme tankovali dosť často.

View this post on Instagram

⚡️ VOYAGE, VOYAGE ⚡️ .. .. • ENG BELOW • .. .. Keď žijete v cudzej krajine už dva a pól mesiaca, už Vám viac nie je cudzia. Teda aspoň nám ???? dnes v Indonézii začína Ramadan, je to pre nás prvýkrát, čo sme v moslimskej krajine počas tohto sviatku ???????? práve sme sa dočítali, že Indonézia OD ZAJTRA ruší všetky komerčné lety až do 1.6.2020. Myslíme si, že hlavným dôvodom je aj sviatok po Ramadáne (Ramadán trvá mesiac, presne do 23.5.), počas ktorého sa minulý rok po krajine dalo do pohybu viac ako 18 miliónov ľudí ???????????? takže, dnes za nás rozhodli – v Indonézii, teda na Lomboku, ostávame minimálne do 1.6. ???? .. .. ???????? If we stay in a country for more then two months while on the road, we don’t look at it through the tourist eyes anymore. ???? We’ve been to Indonesia for 2,5 months already and today we’ve read that Indonesia decided to stop all commercial flights until 1.6. – starting tomorrow. ???????? Well, that being said, someone decided that we are staying in Lombok until June 1st at least. On one hand, I think it’s good according to the current covid-19 circumstances. ???????? Equally, today is a very important day for all Muslims – Ramadan starts today. This is the first time we are staying in a country during this. Have you ever been to a country during their special holidays? Did you like it? ⭐️ .. .. DISCLAIMER: We are quarantined here. We highly recommend everyone to stay at home and not to travel at all. .. .. ????: @are_we_there.yet

A post shared by KARINA ♡ MARTIN | TRAVELCOUPLE (@whywetravel_sk) on

Fotografia z neďalekého Lomboku, kam sme z Bali ušli pred koronou.

Koľko stojí lokálna simka, pranie bielizne u domácich, vstupy na vodopády a iné atrakcie

2 najväčšie spoločnosti, kde si môžete zakúpiť SIM kartu, sú Telkomsel a XL. My sme počas nášho pobytu vyskúšali obe. Na Bali sme boli spokojní s Telkomsel, na Lomboku sme prešli na operátora XL.

SIM-ku sme pôvodne kúpili len jednu a robili sme si hotspot, no bolo to dosť obmedzujúce, tak sme si začali kupovať dve. Na dobíjanie kreditu/dát sme za mesiac a pol minuli asi 40€.

Pranie bielizne u domácich na Bali stojí 15.000 – 25.000 IDR (0,86-1,44 €) na kilo. Prali sme si 1x do týždňa, väčšinou nám oblečenie vážilo 2-4 kilá. Na pranie sme minuli max. do 20€.

Vstupy na atrakcie a na jednotlivé vodopády sú rôzne. Na všetkých vstupoch a atrakciách sme minuli spolu asi 40€.

Koľko sme zaplatili za ubytovanie za mesiac a pol na Bali?

Na Bali sa nám podarilo spolupracovať s množstvom luxusných hotelov, v ktorých sme bývali zadarmo. To nám na ubytovaní dosť ušetrilo. Dokopy sme na spoluprácach strávili niečo medzi dvomi-tromi týždňami. Pomimo spoluprác sme na ubytovanie za 2 osoby minuli asi 433,24€.

View this post on Instagram

⚡️I WILL NOT TAKE THINGS FOR GRANTED AGAIN ⚡️ .. .. • ENG BELOW • .. .. Aj keď sme si mysleli, že veci neberieme ako samozrejmé, pandémia ukázala opak. ???? Cestovanie, kiná, kávičky, nakupovanie, pocit, že môžeme ísť kedykoľvek kamkoľvek, boli samozrejmosťou. ???? Až celosvetová pandémia nám otvára oči, a uvedomujeme si, že nič z toho nie je podstatné. ???? dnes vďačíme za to, že sme zdraví a aktuálne máme domov vytvorený v prenádhernej vile na indonézskom ostrove, ráno sa tešíme zo spievania vtákov, ????užívame si východy slnka, ???? dychberúce výhľady, konečne jeme európske varené domáce jedlo, tešíme sa, že sme nonstop spolu ❤️???? kde a ako trávite karanténu vy a za čo ste dnes vďační? ???? .. .. ???????? We thought we never taken things for granted, however, the pandemic has shown the opposite. ???? Traveling, coffee with friends, cinemas, shopping, the feeling you can go anywhere at anytime …it’s all gone ???? how crazy it’s to realize that we needed a pandemic that showed us what’s important in life ???? we are grateful for being healthy today, we love to listen to the birds singing in the morning, we love to watch sunrises over the sea here, we love our crazy villa and home far away from home, we are grateful to be quarantined in such a nice place ???? where in the world are you quarantined and what are you grateful for today? ???? .. .. ????throwback to our adorable stay at @theedgebali

A post shared by KARINA ♡ MARTIN | TRAVELCOUPLE (@whywetravel_sk) on

Pravidelné výdavky odvádzané na Slovensko

Karinka ako živnostníčka každý mesiac platí minimálnu sumu za zdravotné poistenie, ktorá je 70,91€.

Ak ste mimo Slovenska viac ako 6 mesiacov a máte cestovné poistenie, zdravotku si platiť nemusíte. Martin bol počas ciest dobrovoľne nezamestnaný, nebol na úrade práce a keďže sme mali cestovné poistenie, neplatil ani zdravotku. Počas týchto mesiacov sme museli zaplatiť Karinkinu zdravotku za február a marec, spolu 141,82€.

Zhrnutie

My sme na Bali minuli o trošku viac, kúpili sme si tam našu vysnívanú hračku – dron DJI MAVIC Mini Combo. Spolu s SD kartou nás stál 500€. Aby vás táto suma hore neodradila, kúpenie dronu som vynechala – ten nijako nesúvisí s vašim potenciálnym výletom. Tu je teda zhrnutie našej cesty na Bali.

SLUŽBA / 2 OSOBY / MESIAC A POL NA BALICENA
let BALI – SINGAPUR a späť205,16€
jedlo doma aj vonku, nákupy, káva, všetky potraviny a drinky600€
prenájom skútra74,60€
benzín50€
taxi10€
SIM karta, dobíjanie kreditu40€
pranie20€
vstupy na vodopády a rôzne atrakcie40€
dron, SD karta500€
zdravotka február, marec141,82€
ubytovanie mimo spoluprác433,24€
spolu2114,82€
Koľko nás stál mesiac a pol na Bali – mimo sezóny

Ja si myslím, že toto zhrnutie jasne ukazuje, že na Bali viete cestovať aj za oveľa menej, ako vám ponúkajú cestovky.

Ak si cenu bez kúpenia dronu vydelíme na polovicu, dostaneme sa na sumu 805,91€ – toľko nás stál mesiac a pol na osobu na Bali. Len pre zaujímavosť, týždenná dovolenka v Santorini nás stala v roku 2018 počas hlavnej sezóny 700€ na osobu… Krajiny Ázie sa dajú precestovať za naozaj dobré ceny. Ak sa chystáte na Bali alebo do Indonézie a potrebujete s niečim poradiť, pokojne nám napíšte.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here