Santorini – kam sa oplatí ísť

Myslím si, že Santorini nie je typická destinácia na ležanie pri mori a oddych. Tento ostrov má v sebe tak hlbokú históriu, ponúka toľko krásnych dych berúcich pohľadov, že by bola škoda po celý čas váľať šunky pri vode. Preto sme pre vás spísali tipy, kam sa v Santorini určite oplatí ísť.

Oia

Všetky tie biele domčeky s modrými strechami, nespočetné množstvo mlynov a kostoly s typickými zvonmi, ktoré preslávili tento grécky ostrov, stoja na vulkanickej skale, na ktorej je vybudované toto mesto. Oia, asi najznámejšie mesto celého ostrova, je vybudované priamo nad morom. Je to najvyhľadávanejšia časť ostrova, najmä počas východu a západu slnka. Treba rátať s tým, že ak si chcete obsadiť dobré miesto, musíte sem prísť aj o hodinu skôr. Najlepšie miesto na sledovanie je z ruín starého hradu, ktorý sa však pri západe zaplní do posledného miesta.

O tom, čo sa mi stalo v Oii

My sme si našli výborné miesto na kopci. Ruiny tohto hradu sú na takom kopčeku, a my sme boli pod ním. Priamo pod ruinami sme boli sami. Len čo sa blížil západ, okolo sa začali zoskupovať aj iní ľudia. Boli sme tu ale naozaj o hodinu skôr, a pekne sme si to tu vystáli a obsadili (haha). My sme tu ostali stáť až do úplnej tmy, aby sme sa pokochali vysvietenými domčekmi na celom tomto útese. Bola to jedna veľká nádhera. Z tohto miesta som sa vrátila s prstienkom na ruke 🙂 

Oia je veľmi pekná, je to časť ostrova, kde to žije. Uličky sú úzke. V tento večer sme tu pomedzi ne chodili hlava na hlave. Toto mesto ponúka množstvo reštaurácií, barov, obchodov aj ubytovania. Ale, ubytovanie v Oii je veľmi drahé. Taktiež, aj reštaurácie a obchody, pretože platíte daň – a to za výhľad. Aj keď na druhej strane, človek je tu raz a je na ňom, čo si dopraje ? Toto mesto nemá pláže. Sú tu dve miesta, kde sa dá zísť k moru iba pešo. Jedno je Armeni. Druhé Ammoudi Bay, je to vlastne prístav, a preto to nie je najlepšie miesto na oddych. ?

NÁŠ TIP: DO OII URČITE ZAVÍTAJTE. BUĎ SKORO RÁNO A UŽITE SI PRÁZDNE ULIČKY A VÝCHOD SLNKA, ALEBO NAOPAK VEČER, KEDY ZAŽIJETE JEHO ČAROVNÝ ZÁPAD. OIA JE JEDNO Z MIEST, KAM SA V SANTORINI OPLATÍ ÍSŤ.

Kde bývať na Santorini?

Oia po západe slnka Oia Karinka Martin Karinka

Toto je náš najkrajší zážitok zo Santorini

Fira

Fira, hlavné mesto Santorini, je tiež vybudované na vulkanickej skale. Toto mesto na nachádza v západnej časti ostrova. Fira je veľmi podobná Oii. Cenami, nočným životom, ruchom, reštauráciami, obchodmi, uličkami, domčekmi s modrými strechami, aj kostolov je tu plno. Ak naozaj hľadáte krásnu grécku architektúru, a to, čo je pre Santorini typické, nájdete to v týchto dvoch mestách.

Vo Fire, ako v hlavnom meste, tiež nachádzame prístav. Do centra Firy, ktoré sa nachádza na vrchole útesu, z prístavu vedie 587 schodov. V letných horúčavách si to vyšľapať trúfne málokto. Ak zaplatíte majiteľom, hore sa môžete vyviezť aj na chrbte somárov, no mne týchto zvieratok bolo ľúto. Pohodlnejší, aj oveľa rýchlejší spôsob, ako sa dostať hore do centra, je kabínková lanovka, ktorá vás hore vyvezie pomerne rýchlo a navyše sa cestou môžete pokochať krásnym výhľadom.

NÁŠ TIP: Z FIRY SA TIEŽ DÁ POZOROVAŤ KRÁSNY ZÁPAD SLNKA, A ĽUDÍ TU BUDE O NIEČO MENEJ, AKO HORE V OII ? VO FIRE VŠETKÝMI DESIATIMI ODPORÚČAME OCHUTNÁVKU NAJLEPŠIEHO A NAJLACNEJŠIEHO (2,70€) GYROSU NA OSTROVE – YOGI GYRO. NÁM TU TAK CHUTILO, ŽE SME TU BOLI AŽ DVAKRÁT. TENTO FASTFOOD SA NACHÁDZA ASI 5 MINÚT CHÔDZE OD AUTOBUSOVEJ STANICE. A POZOR, NIEČO PRE MILOVNÍKOV MCDONALD’S – VO FIRE MAJÚ AJ MEKÁČ ?

Kurací gyros v spomínanom fast-foode :)

Karinka Martin

Profitis Ilias

My sme motorkou vyšli aj na najvyšší vrch – Profitis Ilias, odkiaľ je naozaj super výhľad na celý ostrov – a to rovno na jeho obe strany. Bol to úžasný pocit. Na vrchole sa nachádza aj kaplnka, tuším, tam sídli židovský kláštor. Bolo to tam veľmi pekné.

Kláštor na kopci

Pláže

Hoci sme vyššie spomenuli, že Santorini nie je typickou destináciou na ležanie na pláži či oddych, je tu nespočetné množstvo pekných pláží. Nejaký ten deň-dva, sme na pláži ležali a slnili sme sa aj my. Pre Santorini sú typické pláže s čiernymi kamienkami, alebo pláže s čiernym vulkanickým pieskom – a to najmä kvôli sopečným erupciám z minulosti. Medzi najprístupnejšie a najviac navštevované pláže patrí Perivolos Beach, Perissa Beach, Kamari Beach, Agios Georgios, Monolithos, Vlychada Beach, Red Beach, Black Beach a White Beach.

Karinka

Zaujímavosti o plážach

Prvých šesť spomenutých pláží charakterizuje to, že sú tvorené z čierneho piesku a kamienkov, sú najnavštevovanejšie, v ich blízkosti sa nachádzajú reštaurácie, bary, kam je možné si vyraziť počas dňa ale i večer, a to za zábavou.

Netypická a unikátna je Red Beach, a to svojím sfarbením. Táto pláž je naozaj červená. Hovorí sa, že je to spôsobené tým, že hlavný bod erupcie sa zrejme nachádzal niekde v jej okolí. Táto pláž sa ale neodporúča využívať ako rekreačná, ani na oddych, a to z dôvodu možného zosuvu pôdy.

Red Beach

Neďaleko sa nachádzajú aj ďalšie dve pláže – Black a White Beach. Na Black a White Beach sa však dá dostať len malou loďkou z Red Beach, ale to je podľa mňa skôr plus než mínus ? Ak sa tam vyberiete, dajte si pozor, lebo posledná loďka z White Beach odchádza späť na Reach Beach okolo 17:00, potom po vás už nikto nepríde. Taktiež si so sebou vezmite veľa vody.

My sme boli na všetkých plážach okrem White a Black Beach. A všade sa nám páčilo. Niekde boli väčšie, inde menšie vlny. Na Kamari Beach sme išli najmä preto, pretože ponad ňu pristávajú lietadlá, a chceli sme si spraviť fotku lietadla tesne nad hladinou mora, pretože o takej fotke sme snívali už od dovolenky na Cypre. Aj sa nám to podarilo. Stretli sme tu milých Poliakov. Ak budete mať čas, vezmite si plavky ako my vždy so sebou, a počas obhliadky ostrova, sa na hodinku šupnite niekde do vody. Je to super osviežujúce počas takej horúčavy.

Maják blízko Akrotiri

Neďaleko Red Beach sa nachádza dedina Akrotiri, ktorá je známa svojím archeologickým náleziskom. V juho-západnej časti ostrova, neďaleko Akrotiri, je na útese postavený maják, a bola by škoda nezájsť tu. Nám sa tu veľmi páčilo, hoci tu veľmi fúkal vietor. A ako inak, maják je na kopci a odtiaľ bol krásny výhľad na celý ostrov.

Maják Karinka Martin

Kam sa ešte v Santorini oplatí ísť

Vyššie uvedené miesta nie sú ani zďaleka všetkým, čo sa oplatí navštíviť. Preto vám ešte v krátkosti spomenieme, čo sa oplatí vidieť:

  • mestá: Kamari, Perissa, Imerovigli, Pyrgos, dedina Emporio – nie pláže, ale malé grécke mestečká, určite to stojí za to :);
  • hrad Kasteli v Emporio;
  • open-air kino v Kamari;
  • ruiny starobylého mesta Thira;
  • tradičná dedinka Megalochori;
  • miestne vinárne a pekárne;
  • okolité ostrovy – na ostrove nájdete veľa miest, kde nájdete ponuky na denné výlety na okolité ostrovy Nea Kameni, Palea Kameni a na Thirasiu, ceny výletov sú rôzne, tu ale aktuálne info nájdete v bulletinoch priamo na ostrove počas vašej dovolenky;
  • a potom sa oplatí, ak pôjdete ostrovom na scootri, si len tak zastať niekde pri útese, a pokochať sa tým, čo vidíte, je to liek na dušu ?

Západ slnka Kostolík

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín

Populárne články

2 dni v Miláne – kam ísť a čo...

Miláno je mesto, ktoré osloví každého. Od modernej architektúry až po historické kostoly, v...

Čo vidieť v Prahe za 1 deň – kam...

Praha je jedným z najkrajších miest v Európe. Preslávili ju dláždené ulice a gotická...

Čo si určite zbaliť na cestu po Ázii?

Aj napriek ťažkým pandemickým časom sa nám po dlhom plánovaní po takmer dvoch rokoch...

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný nádherných prírodných...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020 naše výlety...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú džungľu a...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here