Santorini – doprava na ostrove

Tak! Na toto naozaj treba celú jednu kapitolu, pretože existuje niekoľko spôsobov ako sa na Santorini dá pohybovať. Doprava na Santorini našimi očami:

Klasika – autobusová doprava

Jedným z druhov klasickej dopravy je autobusová doprava. Po ostrove je dobré spojenie miestnymi autobusmi. Všetky vedú do hlavného mesta, ktoré sa volá Fira (Thira). Tu si potom viete kúpiť lístok priamo tam, kam máte namierené. Ceny lístkov sa na jednotlivých trasách líšia.

Koľko stojí doprava autobusmi na Santorini.

Pred každým autobusom stojí chlap, ktorý kričí názov mesta, kam majú práve namierené, takže sa v niekoľkých autobusoch stojacich vedľa seba, ľahko zorientujete. Nemajú tam totiž také zastávky ako máme my tu. Autobusová stanica vo Fire je malá. Tiež je plná ľudí a chaosu, no nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Je dôležité vedieť, že lístky sa kupujú až po nastúpení do autobusu – nie tak ako u nás – pokojne si vyberte miesto a usaďte sa, len čo sa autobus pohne, k vám postupne príde ten, ktorý kričal kam pôjdete, a požiada vás o zakúpenie lístka. Jednou naozaj veľkou nevýhodou je, že niektoré spojenia, a to napríklad spojenie letisko > Fira (€1,80/osoba), bývajú naozaj preplnené a vy sa v jednom spoji budete tlačiť naozaj ako sardinky. My sme to zažili v oboch smeroch – aj cestou z letiska, aj späť na letisko, sme išli naozaj preplneným autobusom. Našťastie táto cesta trvá len tak okolo 20 minút. Inak, cesta autobusom môže byť niekedy v zákrutách a do kopca divoká, pretože cesty sú úzke a členité.

Oia

➳ Prečítaj si aj, Kam sa v Santorini oplatí ísť

Scooter, štvorkolka alebo motorka?

Ak ale toho máte v pláne veľa, a chceli by ste prejsť celý ostrov, čo sa naozaj dá, lebo tento ostrov nie je veľký, na ostatnú dopravu – rozumej všetok iný pohyb po ostrove, odporúčame prenájom scootra alebo štvorkolky, prípadne ak máte vodičák na motorku, tak si prenajmite motorku. Mohli by ste si teoreticky prenajať aj auto, ale v tej horúčave by sme to nerobili. V každom meste na Santorini je veľa miest, kde si môžete požičať motocykle, treba si porovnať ceny v danej lokalite, a potom si vyberiete, čo vám bude najviac vyhovovať.

My sme ale túto záležitosť vyriešili ešte pred odletom, a to tak, že na tri zo siedmich dní, sme si prenajali motorku. Vybrali sme si spoločnosť Motorinn, a boli sme veľmi spokojní. Prenájom motorky BMW GS-350 na tri celé dni nás stál 150€, v cene bol aj najdrahší variant poistenia. Benzín na celé tri dni nás vyšiel 16€, keďže motorky tak veľa nežerú ? Všetko ohľadom prenájmu sme vybavili elektronicky. Motorku spolu s prilbami nám priviezli na 9:00 hod. priamo pred hotel. Martin musel ísť vozidlo prebrať a bolo potrebné podpísať papiere. Odovzdanie sa však líšilo – motorku stačilo zaparkovať na rovnaké miesto, odovzdanie sme si dohodli na 22:00hod. tretieho dňa. Motorku sme pochystali, viac sme už pred hotel nešli, a keď sme ráno na druhý deň odchádzali na pláž, motorka tam už nebola.

Motorka

NÁŠ TIP: NAOZAJ NA CELÚ DOVOLENKU, MOŽNO OKREM SPOJOV Z A NA LETISKO, ODPORÚČAME SCOOTER ALEBO ŠTVORKOLKU, PRETOŽE NEBUDETE LIMITOVANÍ A DOSTANETE SA KAMKOĽVEK, KAM LEN BUDETE CHCIEŤ. ĎALŠÍM PLUSOM JE, ŽE AJ SO SCOOTROM AJ SO ŠTVORKOLKOU SA VYHNETE MESTSKÝM KOLÓNAM. A POSLEDNÁ RADA JE, ŽE AK SA CHYSTÁTE PRECESTOVAŤ CELÝ OSTROV, NEREZERVUJTE SI NAJLACNEJŠÍ SCOOTER, TIE MAJÚ SLABÉ MOTORY. SANTORINI AKO TAKÉ JE CELKOM HORNATÉ, A ČASTO PÔJDETE DO KOPCA, PRETO TREBA VOZIDLO, KTORÉ MÁ LEPŠÍ VÝKON, O TO VIAC, AK SA BUDETE VOZIŤ DVAJA.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here