Čo vidieť v Prahe za 1 deň – kam ísť, čo zažiť

Praha je jedným z najkrajších miest v Európe. Preslávili ju dláždené ulice a gotická architektúra. Ja sama som podľahla jej čaru, keď som v roku 2017 polroka študovala na Karlovej Univerzite. Ak máte na návštevu Prahy len jeden deň, nezúfajte. Všetky hlavné atrakcie sa dajú prejsť za jeden deň tak, aby ste si to aj užili. Čo vidieť v Prahe za jeden deň? Tu je návod, kam by som išla ja, keby som na prehliadku tohto krásneho českého mesta mala len 24 hodín:

Najlepšie miesta v Prahe

  • Karlov most
  • Staromestské námestie
  • Pražský hrad
  • Petřín
  • Katedrála svätého Víta
  • Prašná brána
  • Lennonov múr
  • Václavské námestie

V Prahe je aj veľa ďalších miest, ktoré sa oplatí navštíviť, napríklad židovská štvrť a cintorín, Tanečný dom alebo jedno z mnohých divadiel. Všetko závisí od preferencií a času, ktorý na návštevu Prahy máte.

Karlov most

Karlov most je známy historický most v Prahe, ktorý prechádza cez rieku Vltavu. Postavili ho v rokoch 1357 až 1402 namiesto staršieho dreveného mosta, ktorý zničila povodeň v roku 1342. Stavba je dlhá 1115 metrov a nachádza sa na nej 24 sôch svätcov vrátane svätého Martina (ktorému bol zasvätený), Jána Nepomuckého a samotného Karla IV.

Hovorí sa, že výhľad odtiaľto je jeden z najkrajších v meste – a ja s týmto tvrdením rozhodne súhlasím. Počas môjho pobytu v Prahe som sa po moste rada prechádzala ráno – vtedy bol vždy prázdny – a ja som si tak mohla užiť jeho naozaj iný vibe.

Staromestské námestie

Je centrálnym bodom mesta, a to od jeho založenia v 13. storočí. Nájdete tu veľa reštaurácií, barov a kaviarní, ktoré lemujú obe strany námestia. Nachádza sa tu aj trh pod holým nebom, kde sa turistom predávajú najrôznejšie suveníry a drobnosti, ako aj pouliční umelci, ktorí vás za odmenu radi zabavia alebo sa s vami odfotia.

Ak si trúfate, vylezte na vrchol pražského orloja, ktorý sa nachádza na južnej strane veže Staromestskej radnice v Prahe. Po prechádzke budete pravdepodobne hladní – v okolí námestia nájdete veľa miest, kde sa môžete najesť alebo vybehnúť na kávu, než budete pokračovať v ceste za dejinami! Ak hľadáte budget reštauráciu, odporúčam Havelskú Korunu, ktorá je od námestia asi 5 min pešo. Ja som tu chodila na obed azda každý deň.

Pražský hrad

Pražský hrad je najvýznamnejšiou stavebnou pamiatkou Prahy i celého Česka a je jedným z najväčších hradov sveta. Komplex palácov a záhrad bol založený v 9. storočí, jeho história siaha do naozaj dávnych čias. Nachádza sa tu aj mnoho múzeí, vrátane Národnej galérie (v ktorej sa nachádza zbierka umeleckých diel niektorých najznámejších európskych umelcov), ako aj Národného archívu (kde nájdete dokumenty, ako sú rukopisy a historické spisy).

Výhliadková veža a park – Petřín

Petřín je kopec, ktorý sa nachádza v centre mesta. Je dominantou pražskej mestskej krajiny, z jeho vyhliadky je výhľad na mesto a jeho okolie.

Parkový komplex bol na vrchu Petřín vybudovaný v rokoch 1868 až 1929 architektom Janom Vladimírom Hráským, ktorý sa inšpiroval Central Parkom v New Yorku. V parku sa nachádza množstvo sôch a pomníkov slávnych umelcov, ako sú Bedřich Smetana, Alfons Mucha a Bohuslav Martinů.

Katedrála sv. Víta

Katedrála svätého Víta je sídlom pražského arcibiskupa a materským kostolom pražskej rímskokatolíckej arcidiecézy. Katedrála je zasvätená svätému Vítovi, ktorý bol českým biskupom a mučeníkom za cisára Diokleciána (304 alebo 305 n. l.).

Staromestská mostná veža

Staromestská mostná veža sa nachádza na Staromestskom moste, ktorý spája Pražský hrad s Karlovým mostom. Veža bola postavená v roku 1402 a pôvodne slúžila na obranu mosta. Zdobia ju sochy svätcov a mučeníkov, ktoré možno vidieť na oboch stranách jej základne. Dnes môžu turisti za malý poplatok navštíviť vežu, kde nájdu výstavu o jej histórii a môžu vystúpiť po schodoch vo vnútri a pozrieť si panoramatický výhľad na Prahu z jej horných poschodí.

Lennonov múr

Lennonov múr je stena s graffiti venovaná Johnovi Lennonovi. Nachádza sa v centre Prahy, v Starom Meste, neďaleko Karlovho mosta. Je to obľúbená turistická atrakcia a ľudia na nej často zanechávajú odkazy a kresby. Stena je pokrytá kvetmi a sviečkami.

lenonov mur

Židovská štvrť a cintorín

Židovská štvrť a cintorín sú dve najdôležitejšie pamiatky v Prahe. V židovskej štvrti sa nachádza Starý židovský cintorín, zatiaľ čo Nový židovský cintorín nájdete mimo centra mesta.

Starý cintorín bol založený v roku 1478 a slúžil ako pohrebisko Židov až do roku 1787, keď bol na základe cisárskeho nariadenia zrušený. Dnes sa na ňom nachádza viac ako 12 tisíc náhrobných kameňov, z ktorých každý má jedinečný dizajn so symbolmi predstavujúcimi rôzne rodinné mená alebo náboženské presvedčenie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o židovskej histórii, potom sa vyberte do múzea, ktoré bolo otvorené len minulý rok! Nachádza sa vo vnútri bývalej synagógy, ktorá pochádza z roku 1270 n. l., takže aj tu nájdete veľa histórie!

Václavské námestie

Václavské námestie je hlavné verejné námestie v Novom Meste v Prahe. Pomenovali ho podľa svätého Václava, patróna Čiech. Na samotnom námestí sa nachádza mnoho významných budov vrátane Národného múzea, kostola svätého Mikuláša a jednej z najznámejších pražských pamiatok, hotela Carlton. Václavák bol tiež jedným z mojich obľúbených miest, rada som sem chodila do kaviarní a radšej som na večeru jedla rožok s treskou, ale tú kávu v štýlovej kaviarni som proste musela mať.

Tancujúci dom

Ide o jedinečnú budovu, ktorú navrhol Frank Gehry. Vznikla ako umelecký projekt a stala sa jedným z najobľúbenejších miest v meste.

Budova má dve veže, každú s 10 poschodiami a celkovou výškou 127 metrov (416 stôp). Tancujúce postavy sú vytvorené zo sklenených blokov na všetkých štyroch stranách budovy, ktoré boli nainštalované pri jej prvej výstavbe, ale odvtedy boli nahradené novými.

Tancujúci dom sa nachádza v blízkosti Václavského námestia a Národného divadla.

Krátky výlet mimo centra – Vyšehrad

Na Vyšehrad sa dostanete električkou alebo autobusom zo Starého Mesta smerom na juh a potom musíte pešo vyšliapať na kopec. Je to skvelé miesto na prechádzky, takže sa tam ľahko dostanete aj na bicykli.

Vyšehrad je starobylá oblasť na vrchole kopca so zrúcaninami rôzneho veku a štýlu. Najznámejšou stavbou je Vysoký hrad, ktorý je od 18. storočia známy ako Pražský hrad (hoci sa niekedy nazýval aj Vyšehrad). Je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a stojí za návštevu, ak máte radi históriu alebo architektúru.

Zhrnutie

Dúfame, že vás tento článok nadchol pre návštevu Prahy a spoznávanie jej najlepších pamiatok! Je to nielen mesto s bohatou históriou a kultúrou, ale aj jedno z najkrajších miest v Európe. Veríme, že vďaka našim tipom, čo vidieť v Prahe za 1 deň, navštívite toto neuveriteľné mesto a vytvoríte si spomienky, ktoré vám zostanú navždy!

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín

Populárne články

2 dni v Miláne – kam ísť a čo...

Miláno je mesto, ktoré osloví každého. Od modernej architektúry až po historické kostoly, v...

Čo si určite zbaliť na cestu po Ázii?

Aj napriek ťažkým pandemickým časom sa nám po dlhom plánovaní po takmer dvoch rokoch...

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný nádherných prírodných...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020 naše výlety...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú džungľu a...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu alebo chutné...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here