Ako ušetriť peniaze na cestách & ako to robíme my

Snívate o dobrodružnej ceste okolo sveta, ale máte pocit, že si ju nemôžete dovoliť, pretože nemáte peniaze na jej zaplatenie? Naše cestovateľské tipy vám pomôžu ušetriť peniaze na cestách!

Buďme k sebe úprimní: zrejme ste už čítali desiatky článkov o tom, ako ušetriť peniaze na cestách. Avšak, existuje na to jeden dobrý dôvod – všetko vo svete má svoju cenu a vy chcete vedieť, či máte dostatok peňazí na to, aby ste si mohli splniť svoje cestovateľské sny. Dobrou správou je, že svet sa neustále mení a na to, aby ste mohli cestovať, nemusíte mať milióny na účte – stačí vedieť, ako si zarobiť popri cestovaní, ako cestovať na budget, ako si ušetriť peniaze na cestách alebo poznať organizácie, ktoré vám za vašu dobrovoľnícku prácu ponúknu nocľah na spanie.

Cestovanie môže byť drahé, ale so správnou stratégiou viete znížiť svoje náklady. Našich obľúbených spôsobov, ako ušetriť peniaze pri dlhodobom cestovaní, je veľa. Vyskúšajte nejaký z našich tipov a vaša peňaženka sa vám poďakuje.

Prečítajte si aj: 11 tipov, čo robiť doma v karanténe alebo počas lockdownu

ako ušetrič peniaze na cestách
Cestovanie nie je privilégium. Cestovať sa dá rozumne, ak viete, ako na to.

1. Cestujte mimo sezóny

Počuli ste už výraz “hlavná sezóna?” Myslím si, že určite. Destináciu, do ktorej máte namierené, navštívte mimo sezóny. Ak sa vyhnete obdobiu hlavnej sezóny, ktorá je vo vašej cieľovej destinácii najnavštevovanejšou, nájdete hotely, ktoré na to, aby pritiahli návštevníkov mimo sezóny, znižia cenu ubytovania. A nielen to. Mimo sezóny budú lacnejšie aj lety. Hotely aj mestá budú prázdnejšie, a vy si tak pri návšteve rôznych atrakcií a pamiatok nebudete musieť vystáť rady. To znie dobre, no nie?

Hovoríme z vlastnej skúsenosti. Keď sme v roku 2019 vycestovali do Ázie, bol december. Začínali sme v Thajsku, kde sme prišli počas hlavnej sezóny. Minuli sme tu viac ako za akýkoľvek iný mesiac v ďalších troch ázijských krajinách, do ktorých sme prišli v nasledujúcich mesiacoch, už počas obdobia dažďov (mimo sezóny).

2. Vymeňte hotely za hostely alebo bývajte u domácich

Je dôležité poznamenať, že hostely nie sú vždy lacné… každopádne, sú určite lacnejšie ako noc v luxusnom hoteli či Airbnb.

Ak vám nevadí zdieľať izbu s ostatnými hosťami, pobyt v hosteli úžasne znižuje náklady na cestovanie! Navyše, takýto pobyt bude pre vás nezabudnuteľným zážitkom. Hostely sú miestom, kde sa môžete stretnúť s ľuďmi z viacerých krajín, spoznať novú kultúru, zúčastniť sa skupinových výletov a vzdelávať sa. Ubytovanie na hosteli je efektívnym spôsobom ako ušetriť peniaze na cestách, pričom cestovať môžete aj celé mesiace.

3. Cestujte do miest, kde vám domáca mena umožní “dovoliť si viac”

Inými slovami, cestujte do miest, kde v domácej mene budú z vás milionári. Náš budget počas cesty v Ázii bol 30-40eur na dve osoby na deň (v závislosti od miesta). V rámci tohto rozpočtu sme mali zarátané ubytovanie, stravovanie, výlety, benzín a prenájom motorky. Najlacnejšie ubytko, aké sme kedy mali, sme mali v thajskej Ko Lante, stálo nás 6 eur na noc za dve osoby.

Bali, Indonézia
Abandoned Plane, Bali

4. Robte veci, ktoré môžete robiť zadarmo

Hľadajte bezplatné aktivity. Ak si urobíte malý prieskum, uvidíte, že v každej oblasti je veľa dostupných bezplatných atrakcií alebo napr. múzeí. Na celom svete je možné nájsť veci, ktoré môžete robiť zadarmo. Ak nemáte záujem kráčať kilometre za mestom a jeho parkmi alebo budovami, môžete hľadať spôsoby, ako si vychutnať prírodu a umenie.

Ak vás láka príroda, trávenie času v exteriéri je jednou z najvýhodnejších volieb, čo sa týka rozpočtu. Získate spomienky na celý život, skvelé fotografie a zážitky za skvelú cenu – zadarmo. Navštívte národné parky, vyberte sa na celodennú túru, urobte si piknik alebo strávte deň pri vode. Našťastie sú tieto prirodzene krásne destinácie a aktivity zadarmo.

5. Chodievajte pešo alebo na presun využívajte mestskú dopravu

Doprava vie v rozpočte urobiť naozaj poriadny škrt, takže, pokiaľ je to možné, ostaňte v centre mesta (alebo v blízkosti centra). V ideálnom prípade by fungovalo najlepšie, keby ste sa všade vedeli dostať pešo. Ak si počítate denné kroky tak, ako my, možno vás spoznávanie mesta “na pešo” bude baviť. Ak bývate v meste, hľadajte ubytovanie blízko metra alebo autobusovej zastávky. Zabudnite na taxíky. Hromadná doprava je ekologickejšia a zvyčajne šetrí peniaze (najmä ak cestujete sólo).

Niektoré mestá ponúkajú ‘city cards,’ ktoré vám poskytnú zlacnený prístup k hlavným atrakciám mesta, zľavy v reštauráciách a obchodoch, možnosti skipasu pri rušných atrakciách, bezplatnú verejnú dopravu a dokonca aj bezplatných sprievodcov. V závislosti od vášho cestovného plánu by to mohlo stáť za tie peniaze.

6. Minimalizujte atrakcie, v ktorých platíte za vstup

V žiadnom prípade netvrdím, aby ste nenavštívili neuveriteľné divy sveta, ako je napríklad Sagrada Familia v Barcelone, Petronas Towers v Kuala Lumpur alebo Zakázané mesto v Pekingu (všetky pre vstup vyžadujú lístky), ale je potrebné si uvedomiť, že nemusíte vidieť úplne všetko a minúť kopu peňazí na vstupy do rôznych atrakcií v každom mieste, ktoré navštívite.

návšteva vodopádu na Bali
Munduk Waterfall, Bali

7. Pite vodu z vodovodu (ak je to v danej krajine bezpečné)

Je neuveriteľné uvedomiť si rozdiel medzi výletom, na ktorom môžete piť miestnu vodu z vodovodu, a výletom, na ktorom ju piť nemôžete. Keď nemôžete bezpečne piť vodu z kohútika, musíte myslieť na množstvo ďalších vecí, ako napríklad na nedostatok vody alebo na to, koľko vody si kúpiť alebo koľko vody fyzicky zvládnete kúpiť a odniesť späť na ubytovanie.

V Európe by pitie vody z kohútika malo byť bezpečné, avšak, radšej si to overte pri check-ine v danej krajine. Po takmer roku cestovania po Ázii, je to celkom príjemný kultúrny šok.

8. Nakupujte a stravujte sa lokálne

Nákup v miestnych obchodoch vám umožní ochutnať lokálnu kuchyňu bez toho, aby ste museli platiť cenu reštaurácie. Ak cestujete na viac ako 4-dňové výlety, všimnite si, ako sa výdavky za jedlo “vonku” násobia. Raz si dáte kávičku, potom chutný obed, inokedy dezert, treba predsa nechať aj prepitné, potom idete na drahú večeru a boooom. Bye bye peniažky.

Je vysoko pravdepodobné, že stravovanie v reštauráciách vo väčšine sveta je nákladnejšie ako varenie vlastného jedla. Možnože by sme nevideli veľký rozdiel pri cestovaní po Európe, kde sú ceny v supermarketoch alebo reštauráciách podobné tým našim, avšak, ak niekedy navštívite krajiny druhého alebo tretieho sveta, rozdiel nákupov či stravovania v lokálnych alebo turistických miestach uvidíte veľký.

Pýtajte sa lokálcov – kde za lacno nakúpiť, kam chodia jesť oni. Ľudia radi zdieľajú svoju kultúru, takže to využite a buďte ochotní učiť sa a skúšať nové veci!

9. Urobte si prieskum, aby vás nenachytali na skrytých poplatkoch a pokutách

Ide najmä o prípady, kedy cestujete do krajín, kde si plánujete prenajať auto. Vopred si zistite, ako dlho potrebujete mať vodičák, aby vám auto vôbec prenajali. Ak cestujete mimo Európy, potrebujete si vybaviť medzinárodný vodičský preukaz. Stojí tuším 8 eur a dá sa vybaviť na počkanie na pobočke akejkoľvek mestskej polície.

lokálna strava na miestnom trhu
Stravovanie na miestnom thajskom trhu. Viac o lokálnom thajskom stravovaní sa dočítate tu.

10. Vždy, keď je to možné, plaťte platobnou kartou

Na cestách používame zahraničnú platobnú kartu od spoločnosti Revolut. Ak máte účet v Revolut, peniaze môžete vyberať v akomkoľvek bankomate na svete, ktorý akceptuje karty Mastercard alebo Visa. S osobným účtom môžete vyberať bezplatne hotovosť až do výšky 600 EUR mesačne v závislosti od toho, aký druh karty máte. Za kartu neplatíme žiadne poplatky a peniaze si tam vieme presunúť zo slovenskej bankovej karty v priebehu minúty podľa potreby. Za nás skvelá voľba.

11. Buďte flexibilní s časom príchodu a odchodu

Ak nemáte príliš obmedzený harmonogram a je vám jedno či poletíte tretieho alebo piateho, máte obrovskú výhodu. Ceny letov totiž kolíšu aj v závislosti od dní. Prečo by ste mali letieť za 100 eur, ak môžete letieť za 30 eur?

Ak nepotrebujete odletieť alebo vrátiť sa v konkrétnych dňoch, lety môžete vyhľadávať pomocou vyhľadávacej funkcie “nízke ceny leteniek,” ktorú ponúkajú mnohé letecké spoločnosti a ktoré zobrazujú najlacnejšie dni letov v mesiaci. Ak necháte cenu letenky rozhodnúť o dni, kedy poletíte, môžete ušetriť naozaj veľa peňazí.

12. Vytvorte si ideálny rozpočet & držte sa ho

Vytvorte si rozpočet, ktorý máte na konkrétny deň, týždeň, mesiac…podľa toho, koľko vaša dovolenka/cestovanie trvá. Spíšte si všetky veci, ktoré chcete robiť, kde ich chcete robiť a koľko si myslíte, že budú stáť. Myslite na všetko – jedlo, poistenie, dopravu, lety, ubytovanie, aktivity a všetko, čo podľa vás bude relevantné.

Mať rozpočet je úžasný trik, vďaka ktorému si v rámci možností doprajete to, na čo máte chuť a čo vás baví, no zároveň je to efektívny spôsob, vďaka ktorému ušetríte peniaze na cestách.

cestovanie skútrom po Ázii
Cestovanie na skútri sme si naozaj obľúbili.

13. Prispôsobte očakávania vašej ekonomickej situácii

Azda, najdôležitejšia vec. Častokrát máme tendenciu očakávať, že sa k nám na hosteloch budú správať, akoby sme bývali na hrade. Ak cestujete na budget, nemyslíte si, že sa budete mať ako na dovolenke v rezorte. Cestujte s triezvou hlavou a očakávania prispôsobte vašej ekonomickej situácii. Všetko napokon závisí len od nej. 🙂

14. Vyhnite sa návštevám fancy barov, kaviarní a reštaurácií

Konzumácia alkoholu sa cenovo celosvetovo veľmi líši. Sú miesta, kde za pivo či kávu zaplatíte okolo 1-2 eur, ale sú miesta, kde vás pohár piva bude stáť 10 eur. Bez ohľadu na to, kam cestujete, alkohol pre vaše telo nie je potrebný 🙂 Treba si dať pozor na to, aby sa zbytočné barové či kaviarenské výlety, nestali podstatnou časťou vašich každodenných výdavkov.

15. Využívajte študentské zľavy!

Ak ste študent, alebo stále máte platný študentský preukaz, nezaškodí sa opýtať, či by vám rôzne turistické atrakcie poskytli študentskú zľavu z ceny vstupného. Stovky múzeí a zaujímavých miest v celej Európe ponúkajú študentom výrazné zľavy … všetko, čo musíte urobiť, je, opýtať sa!

dopravná karta v KL
Využite zľavy, ktoré máte k dispozícii.

16. Majte prehľad o všetkých svojich výdavkoch

Po vytvorení realistického rozpočtu a vydaní sa na cestu, sledujte všetky svoje výdavky. Sledovaním svojich výdavkov – od ubytovania, cez stravovanie až po suveníry – zistíte, či ste na správnej ceste alebo či utrácate zbytočné peniaze (v takom prípade môžete svoje výdavky obmedziť).

Toto je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste ušetrili peniaze na cestách! Ak je sledovanie výdavkov pre vás novinkou, skúste si výdavky sledovať aj pár dní doma pred odchodom. Budete tak vedieť, či na cestách utrácate viac alebo približne rovnako ako doma.

17. Nájdite kreatívne spôsoby ako cestovať a pracovať zároveň

Cestovanie nemusí byť drahé. Nerozmýšľali ste o práci na cestách, aby ste zarobili nejaké peniaze na úhradu svojich výdavkov?

Ak ste profesionál a hľadáte prácu na voľnej nohe, možností máte naozaj neúrekom. Aby sme na cestách ušetrili my, skúsili sme si mesačné dobrovoľníctvo vo Vietname. Pracovali sme v rezorte, ktorý nám ponúkol ubytovanie a jedlo výmenou za pomoc na recepcii alebo v reštaurácii. Hoci sme si nezarobili nič, takmer nič sme neminuli. Časom sme si ale svoju prácu rozšírili o klientov v odbore, ktorému rozumieme a venujeme sa mu už nejaký ten čas.

Ak plánujete vycestovať (keď raz bude všetko opäť v norme) a pracovať popri tom, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám pomôžeme s čímkoľvek, s čím budeme vedieť.

Dúfame, že naše tipy vám pomôžu ušetriť nejaké peniaze na cestách. Nám rozhodne pomohli cestovať a žiť na voľnej nohe naozaj dlhý čas.

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here