Ak plánujete dovolenku v Thajsku, máme pre vás zopár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pri príprave tejto nezabudnuteľnej cesty. Prezradíme vám všetko, čo musíte vedieť, aby ste si túto krajinu naplno užili. Toto sú teda naše tipy na veci, ktoré treba vedieť pred cestou do Thajska.
Prečítajte si aj ďalšie články v kategórii Thajsko, ktoré vám pomôžu naplánovať vašu dovolenku.
Víza a cestovné doklady
Treba do Thajska víza? Slováci nepotrebujú na vstup do Thajska víza v prípade, že ich cesta za účelom turizmu trvá menej ako 30 dní. Tento typ víz sa po vstupe do krajiny dá predĺžiť o ďalších 30 dní (spolu dva mesiace v Thajsku). Od 31.12.2016 môžu občania SR bez víz vstúpiť do Thajska cez pozemný hraničný priechod len dvakrát v priebehu kalendárneho roka.
Na vstup a pobyt v Thajsku na iné účely a na pobyt za účelom turizmu, ktorý presahuje 30 dní, treba požiadať o vízum. V takomto prípade žiadajte o 60-dňové víza, tie sa po vstupe do krajiny tiež dajú ešte o 30 dní predĺžiť (spolu tri mesiace v Thajsku).
Všetky info o vízach sme si zisťovali na stránke thaievisa.go.th. Cez túto stránku sme si aj vybabovali e-visa, keď sme vedeli, že do Thajska chceme ísť na dlhšie ako 30 dní. Pozor ale, ak si chcete vybaviť tieto 60-dňové víza, aby vám ich schválila thajská ambasáda vo Viedni, pod ktorú spadá Slovensko, musíte do Thajska vylietať zo Slovenska alebo Rakúska (nie ako my naposledy, teraz v júli, kedy sme chceli letieť z Indonézie – preto nám ich neschválili). Cestujúci so slovenským pasom by mali pri návšteve Thajska spĺňať aj tieto vstupné požiadavky:
- sovenský cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od dátumu príchodu do Thajska
- cestovný pas SR musí mať minimálne 2 prázdne strany
- preukázať dostatočné finančné zabezpečenie pobytu – cudzinci musia na vyzvanie preukázať finančné prostriedky vo výške 20 000 THB (cca 530 eur)
Mena a výber z bankomatov
Výbery z bankomatov sú v Thajsku spoplatnené. Tieto poplatky sa obvykle pohybujú od 200 do 220 bathov (približne 6 eur) za jednu transakciu, ale cena vraj závisí i od vašej banky. Pri výbere z bankomatu v Thajsku máte možnosť zvoliť si výber v thajských batoch alebo vo vašej domácej mene. Je dôležité si uvedomiť, že ak si zvolíte výber vo svojej domácej mene, bankomat bude spravidla používať vlastný výhodný konverzný kurz, čo môže viesť k vyšším poplatkom za výber. Práve preto vám odporúčame vždy návrh konverzie odmietnuť a peniaze vybrať v batoch (robíme to tak aj my). V takomto prípade si vaša banka spracuje transakciu podľa vlastného kurzu, ktorý je vždy výhodnejší ako kurz v bankomatoch. Ak sa chystáte vybrať hotovosť hneď po prílete na letisku, buďte opatrní. Bankomaty na letiskách zvyknú účtovať výrazne vyššie poplatky ako tie v meste, preto si naozaj dajte pozor, aby ste konverziu odmietli.
Čo robíme my? Hneď po prílete si vyberáme najvyššiu možnú sumu, niekedy je to 500, niekedy 600 eur, závisí podľa bankomatu alebo banky. Nehovoríme, že to musíte robiť rovnako ako my, ale je to dobrý tip, najmä ak máte na hoteli trezor a peniaze si tam viete uschovať. Takto ušetríte za každý výber zopár eur, ktoré môžete investovať do dobrého jedla alebo kúsku oblečenia na trhu. Prípadne, všade kde sa dá, plaťte kartou, budete si tak minimalizovať časté potreby výberu.
Očkovania a zdravotná starostlivosť
Očkovania
Zdravie by malo byť na prvom mieste! Aj keď Thajsko je prevažne bezpečnou krajinou, odporúčame venovať pozornosť základným preventívnym opatreniam, aby ste sa vyhli zdravotným problémom a mohli ste si svoju dovolenku vychutnať naplno.
Čo sa týka očkovania, žiadne nie sú povinné. Ale, odporúčané sú:
- brušný týfus
- žltačka typu A, B
- besnota
- japonská encefalitída
Viac ohľadom očkovaní si môžete prečítať na stránke Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny tu. My všetky tieto odporúčané očkovania máme, zaočkovať sme sa dali v spomenutom inštitúte pred prvou cestou v 2019. Rozhodli sme tak preto, pretože po Ázii sme chceli cestovať dlhodobo, a to aj po nie veľmi turistických oblastiach.
Zdravotná starostlivosť
- Prevencia pred komármi: Komáre môžu byť nepríjemnými spoločníkmi v niektorých častiach Thajska, a preto je dôležité venovať im pozornosť. Práve očkovanie proti japonskej encefalitíde túto starosť vyrieši za vás. Ale, ak cestujete do Thajska len na pár dní a zdá sa vám suma za toto očkovanie vysoká, majte stále pri sebe repelent. Najúčinnejší repelent na ázijské komáre je tento. Toto, prosím, neberte ako strašenie, ale naozaj ako prevenciu a nejakú tú osvetu o oblasti, do ktorej sa chystáte.
- Nezabudnite na cestovné poistenie: Väčšina veľkých miest a turisticky navštevovaných oblastí má prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Avšak, mimo týchto oblastí sa môže zdravotná starostlivosť líšiť. Odporúčame mať medzinárodné zdravotné poistenie, ktoré pokryje nepredvídané liečebné náklady alebo aj návrat domov v prípade závažnejšieho ochorenia.
- Najdôležitejšia je hygiena: Pite iba balenú vodu, nejedzte surové alebo nedostatočne tepelne spracované jedlo. Nezabudnite si pribaliť ploskačku domácej, ktorá si poradí s prípadnými bacilmi. Ak by vás náhodou chytili črevné problémy, na rehydratáciu a pre elektrolyty odporúčame piť kokosovú vodu.
Iné praktické tipy
- Prenájom skútra: Ak ste zvyknutí na jazdu po pravej strane cesty, Thajsko vás (ne)príjemne prekvapí tým, že tu sa jazdí na opačnej, teda ľavej strane. Táto zmena môže byť spočiatku mätúca, preto sa dôkladne zoznámte s cestným poriadkom a trochu si zvyknite na nový systém. Pred odchodom si nezabudnite vybaviť medzinárodný vodičský preukaz, na turistických miestach v Thajsku policajti turistov zastavujú často. Ale, ak na Slovensku nemáte vodičák na motorku (A), AM ani B v Thajsku pre riadenie skútrov neuznávajú a ak vás zastavia, platíte pokutu asi 30 eur.
- Prekladač: Bez translatora s fotoaparátom sa na menej turistických, ale niekedy ani v tých turistických častiach, nezaobídete. Určite si stiahnite appku do mobilu.
- SIM karta: Kúpa miestnej SIM karty je jednou z prvých vecí, na ktorú odporúčame myslieť hneď po prílete. Ak hľadáte spoľahlivého operátora s dobrým pokrytím a výhodnými cenami, AIS je skvelou voľbou, využívame ho aj my. Balíčky dát sa dajú kúpiť hneď na letisku.
- Zjednávanie: Zjednávanie je v Thajsku bežné a považuje sa za normálnu súčasť nákupného procesu. Je to akoby taká priateľská hra medzi vami a predajcom. Keď sa pýtate na cenu, začnite s cenou, ktorá je podstatne nižšia než to, čo ste za tovar ochotní zaplatiť. Predajca zase robí opak, on tú cenu nadhodí. Týmto sa vám otvára priestor na diskusiu a nájdenie stredu, ktorý je prijateľný pre vás, aj predajcu. Ale, nezabúdajte na úsmev, slušnosť, rešpekt a priateľský tón hlasu.
Zhrnutie
Dúfame, že tento článok vám priblížil veci, ktoré treba vedieť pred cestou do Thajska. Obrovskou výhodou pre nás Slovákov je to, že do Thajska máme bezvízový vstup. A bola by škoda nevyužiť ho.
Na záver pre vás máme 13 najlepších miest v Thajsku ktoré musíš navštíviť.