Top 10 miest v Londýne – kam sa oplatí ísť a ako sa tam dostanete

Každý z vás určite pozná hlavné mesto Veľkej Británie, Londýn. Toto veľkomesto by mal podľa nás navštíviť každý človek aspoň raz v živote. Londýn je plný kultúry, histórie, ale nájdete tu aj nádych moderného sveta a 21. storočia. Chceme vám ukázať našich top 10 miest v Londýne. Pripravte sa na tisícky ľudí, nalaďte sa na cestovnú nôtu a zapnite svoj krokomer – ideme do Londýna!

Top 10 miest v Londýne – kam sa oplatí ísť a ako sa tam dostanete

1. Westminster

Kde začať prehliadku Londýna, ak nie v jeho srdci – vo Westminster? Dostanete sa sem metrom na stanicu rovnakého mena a už pri východe z podzemia vás ohúri pohľad na 96 metrov vysoký Big Ben. V skutočnosti však uvidíte Elizabeth Tower, v ktorej sa zvon Big Ben nachádza. Vedľa Big Ben nájdete Westminsterský palác, postavený v roku 1870, v ktorom sídli britský parlament. Pre návštevníkov sú vyhradené dni mimo zasadaní, avšak niektoré diskusie a debaty sú otvorené aj pre verejnosť. Viac informácií o cenách a dostupnosti získate tu.

Oproti Westminsteru, na druhom brehu rieky Temža, uvidíte Londýnske oko. My sme ho navštívili a vrelo odporúčame! Výhľad na centrum mesta je úžasný a z vyhliadkovej jazdy budete mať nielen krásne fotky, ale i skvelé zážitky. Lístky sa dajú kúpiť na mieste aj vopred, viac sa dozviete na webových stránkach.

Kúsok za budovami parlamentu nájdete Westminsterské opátstvo, gotický kostol anglikánskej cirkvi. Ak sa chcete pozrieť dovnútra ako turista, musíte si zaplatiť, avšak návštevníci, ktorí sa prišli pomodliť, majú vstup zadarmo. Medzi najznámejšie udalosti, ktoré sa tu odohrali, patria napríklad korunovácia Alžbety I., pohreb Princeznej Diany alebo svadba Princa Williama a Kate Middleton. 

2. Buckinghamský palác 

Peši to od parlamentu trvá asi 20 minút, stačí prejsť cez St. James’s Park. V parku sa môžete zoznámiť s veveričkami, ktoré obývajú každú zelenú plochu v Londýne. Prechod cez jazero zaručuje most, z ktorého uvidíte vzdialené Londýnske oko a budovy Churchill War Rooms. 

Pri východe z parku sa pred vami zjaví slávny palác. Pred ním sa vyníma socha Kráľovnej Viktórie – počas jej dlhej, 64 ročnej vlády, Británia výrazne prosperovala a stala sa tak jednou z najrozvinutejších krajín sveta. 

Práve Viktória urobila Buckinghamský palác sídlom monarchie, čím je palác dodnes, a zároveň je to aj najväčšia kráľovská pracovňa na svete! Pre návštevníkov sú sprístupnené State Rooms. Otvorené majú od júla do septembra a viac informácií nájdete tu.

➳ Prečítaj si aj: Mallorca za tri dni – itinerár

3. Piccadilly

Pár metrov od Buckinghamského palácu, sa cez Green Park, dostanete až na známu ulicu Piccadilly. Nachádzajú sa tu luxusné hotely, reštaurácie a obchody, cez zimu je tu nádherná vianočná výzdoba. Približne 10 minút chôdze vás dovedie na Piccadilly Circus – asi najznámejšiu cestnú križovatku na svete. Cirkus je známy aj vďaka svietiacim bilboardom alebo soche Amora v strede kruhového objazdu. 

Pri odchode z Piccadilly odporúčame ísť buď po Regent Street, ktorá vás privedie na Oxford Street, alebo smerom na Leicester Square.

4. Oxford Street

Ak sa vyberiete smerom hore, po ulici Regent Street, čoskoro sa dostanete na najznámejšiu ulicu v Londýne. Samozrejme, viete sa tu dostať aj hromadnou dopravou, no je to úplne zbytočné – Piccadilly Circus a Oxford Street rozdeľuje len jedna zastávka metra. Obe tieto stanice sú extrémne vyťažené počas celého roku, nachádzajú sa predsa v úplnom centre mesta, preto vám odporúčame sa radšej prejsť.

Oxford Street je pred vami, a tak sto sú aj tisícky ľudí. Kam sa pozriete, vidíte hlavy a obchody. Dá sa tu naozaj dobre nakúpiť, nájdete tu obchody so všetkým, avšak predieranie sa medzi turistami môže byť veľmi náročné a unavujúce.

Na návštevu “Oxfordky” si určite nechajte dostatočné množstvo času. Po nákupoch nezabudnite silu načerpať napríklad obedom v Hyde Parku alebo v zime kávou v okolí. 

5. Leicester Square

Ak sa z Piccadilly vyberiete opačným smerom, tiež sa musíte pripraviť na množstvo ľudí. Po pár metroch sa dostanete na Leicester Square, malé námestie, kde sa konajú filmové premiéry s hviezdami Hollywoodu. Kúsok od Leicester Square nájdete aj Chinatown, na konci januára tu môžete zažiť Čínsky nový rok alebo si dopriať ázijské jedlá za prijateľné ceny.

6. Trafalgar Square

Prejdite jednu ulicu pod Leicester Square a zrazu sa ocitnete na priestrannom Trafalgar Square. Celé námestie je venované víťazstvu v Bitke pri Trafalgare a dominantou námestia je Nelsonov stĺp, venovaný admirálovi Nelsonovi, ktorý v bitke padol. 

Vždy sa tu nachádza mnoho pouličných maliarov a umelcov, takže o zábavu je postarané.

Nad trafalgarským námestím sídli The National Gallery. Dobrá správa je, že do Národnej galérie sa vstupné neplatí. Viac informácií o prebiehajúcich výstavách získate na webovej stránke.

➳ Prečítaj si aj: Miláno za 1 deň – itinerár

7. Parky

Veľkú časť Londýna tvoria aj parky. Najväčší a najznámejší je Hyde Park. Na jednej strane nájdete Buckinghamský palác a druhá strana patrí Kensingtonskému palácu – sídlo Williama a Kate. 

Smerom na západ, pár zastávok metrom, nájdete aj Holland Park, rozlohou patrí k menším parkom, no stále tu máte čo vidieť, my odporúčame Kyoto Garden s pávmi a japonskou tematikou. V okolí bývajú rôzne celebrity a sídlia tu ambasády.

V blízkosti Buckinghamského palácu nájdete St. James’s Park – tichý raj v centre mesta, a Green Park – prestupná stanica z historického centra do rušného Londýna.

Na severe Londýna sa rozprestiera Regent’s Park – sídli tu Londýnska Zoo (vstupenky) alebo Regent’s Univerity. Na začiatku parku nájdete aj múzeum voskových figurín Madame Tussauds, informácie o cenách tu

8. Múzeá

Londýn ponúka množstvo múzeí a výstav, preto vyberáme tie najznámejšie. Ako sme už spomínali, Národná galéria vstupné nevyberá, tak isto funguje aj väčšina ostatných múzeí. V časti Kensington, nájdete azda najznámejšie múzeum – Natural History Museum (áno, tam majú kostru tyranosaura). 

Aj keby ste si mali prísť dnu len pre fotku, stojí to za to. Interiér nápadne pripomína filmy o Harry Potterovi – dokonalé miesto pre instagramový záber!

V tesnom susedstve sídlia Science Museum a Victoria and Albert Museum, taktiež je návšteva zdarma. Na opačnom konci mesta nájdete známe British Museum

9. Katedrála sv. Pavla

Moderná časť mesta, City of London, nachádzajúca sa na východe mesta, už z diaľky víta turistov vrcholmi mrakodrapov. Najznámejšou stavbou v Londýnskom City je St. Paul’s Cathedral.

Najlepšou zaujímavosťou v katedrále je rozhodne kopula. Ak sa postavíte oproti stene a zašepkáte, ozvenu je počuť na druhej strane. Aby ste sa k tomuto architektonickému “zázraku” dostali, treba vyjsť 257 schodov.

V prípade, že sa katedrálu rozhodnete navštíviť vstupné na mieste je 20 libier, online sú lístky lacnejšie a nájdete ich tu

Ak návštevu neplánujete, vychutnajte si aspoň obed v blízkych reštauráciach, výhľad bude veľkolepý. 

10. Tower Of London & Tower Bridge

Tower of London, pevnosť postavená v 11. storočí, sa preslávila ako väzenie a popravisko. Umreli tu napríklad dve zo šiestich manželiek Henricha VIII. a väznených tu bolo niekoľko škótských alebo francúzskych kráľov. 

Dnes Tower slúži ako kráľovská klenotnica a vystavené sú tu aj korunovačné klenoty.

Vstupenky a informácie získate tu.

Za pevnosťou sa už týči jeden z najznámejších svetových mostov – Tower Bridge. Je to zdvíhací most a turisti majú možnosť navštíviť aj jeho dve veže. Ak by ste chceli vidieť ako sa most dvíha, kliknite sem

Toto je našich TOP 10 MIEST V LONDÝNE, ktoré ti odporúčame navštíviť. 

Možno sa zaujímaš aj o:

KARINA & MARTIN

Travel Bloggers

Vášniví cestovatelia, ktorí sa snažia svetu ukázať, že sny si môžme plniť
v akomkoľvek veku.

19
navštívených krajín
30,1k Followers
Follow

Populárne články

Koľko sme zaplatili za mesiac a pol na Bali?

Bali je naozaj raj na zemi. Je to ostrov, ktorý je plný...

Karanténa na indonézskom ostrove – sen alebo nočná mora?

Keby nám niekto v decembri 2019 povedal, že sa v marci 2020...

Preskúmaný raj na Bali – čo sa oplatí vidieť...

Každý z vás určite pozná ostrov Bali ako raj na zemi, zelenú...

Na vietnamských vlnách – pobrežie Mui Ne

Keď sa povie Vietnam, každý si asi predstaví farmárov, históriu a vojnu...

Čo robiť a vidieť v meste Đà Lat –...

Mesto Đà Lạt leží v prekrásnej horskej provincii Lâm Đồng. My sme...

Ho Či Minovo mesto – itinerár tých najlepších miest

Počas návštevy Vietnamu sme sa s Martinom na pár dní pozreli aj...

Populárne kategórie

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here