Odpovede na otázky, ktoré sa nás pýtate najčastejšie

Cestovanie

Aké webové stránky používate na plánovanie vašich výletov?

90% našich výletov plánujeme online rešeršou, to znamená, že si o danej lokalite naštudujeme čo najviac (najmä zaujímavých) informácií, na základe ktorých sa rozhodujeme kam chceme ísť a čo chceme vidieť. Zvyšných 10% tvorí čítanie našich obľúbených travel blogov (áno, aj blogeri čítajú iné blogy). 

Je dobré mať cestovné poistenie? Vy nejaké máte? Ak áno, aké?

Poistenie je niečo, s čím by sme sa nezahrávali, pre nás je to samozrejmosť, nakoľko nikdy nevieme, čo sa môže stať. Preto, ak sa nás niekto pýta, či sa má poistiť, hovoríme, áno.

My na krátke výlety nepoužívame nič špeciálne, nakoľko naša banka má výborné cestovné poistenie k platobnej karte. Avšak, ak cestuješ často, odporúčame ti zaplatiť si celoročné cestovné poistenie v jednej z poisťovní. Toto poistenie sa platí raz ročne, je cenovo dostupné i pre študentov a väčšinou platí 30 alebo 90 dní od vycestovania. 

Akú banku odporúčate pre cestovateľov?

Jednoznačne Revolut. Účet si vieš vytvoriť do pár minút cez appku, ktorá je v slovenčine. Výbery do 200€ sú z bankomatov po celom svete zdarma s tým najvýhodnejším kurzom, konvertovanie mien je možné priamo v aplikácii, platba kartou je v zahraničí výhodnejšia, kartu si vieš dobiť jedným kliknutím priamo v appke sumou, akú potrebuješ z tvojho osobného účtu (napríklad Tatrabanky). 

Cestujem do Ázie. Potrebujem očkovanie?

Vždy nás takáto otázka zarazí, lebo my nie sme tí, ktorí by o tomto mali rozhodovať. Toto je tvoja voľba. Žiadne očkovanie nie je do Ázie povinné, avšak, niekoľko z nich je odporúčaných lekármi. My sme sa očkovať dali, stálo nás to veľa, avšak, so zdravím sa netreba zahrávať.

Na čo nemám zabudnúť pred odchodom do zahraničia?

Závisí kam cestuješ, avšak, vždy si treba včas zistiť, či potrebuješ víza. Nezabudni sa poistiť a mať dostatok peňazí na bankovom účte. 

Potom je to už iba taká klasika, naštuduj si potrebné info o danej krajine, zisti si, či je na verejných miestach nejaký dresscode (napr. budhistiscké chrámy), poznaj kultúru, rezervuj si ubytko a hlavne nezabudni na nabíjačku, aby si mohol(a) výlet dokumentovať.

Pomôžete mi naplánovať môj výlet?

Ak cestuješ do miest, ktoré sme sami navštívili, myslíme, že naše články sú najlepším pomocníkom. Avšak, ak potrebuješ s niečim poradiť, kontaktuj nás.

Kedy je najlepší čas na kúpu leteniek a kde lacné letenky hľadáte vy?

Existuje veľa teórií a metód na to, kedy a kde sa dajú kúpiť naozaj výhodné letenky, avšak, čo sme sa naučili my, je, že kúpa výhodnej letenky závisí na destinácii, sezóne a tvojej časovej flexibilite.

Preto, ak niekde musíš letieť vo fixný dátum, je možné, že cena nebude dobrá, no môže sa stať aj opak a bude výhodná.

Na Instagrame ste viackrát spomínali, že niekedy cestujete zadarmo. Môžem zadarmo cestovať aj ja?

Jasné, že áno. O tom, ako cestovať zadarmo, pripravujeme e-book, ktorý bude dostupný čoskoro. Odoberaj náš newsletter a dozvieš sa o tom ako prvý(á)!

Instagram

Ako sa vám podarilo získať si tak veľa followerov?

Naše publikum sme si budovali viac ako rok a pol, sú na to rôzne stratégie. Je pravda, že sme pri jeho budovaní spravili aj veľa chýb, z ktorých sme sa poučili.

Našim cieľom je budovať obsah a písať texty, ktoré ľudí bavia a sú im blízke, možno preto si k nám našlo cestu toľké množstvo ľudí. Dôležité stepy v budovaní publika boli: zaujímavý content, reklama, hashtag research, engagement s inými účtami s rovnakým niche, súťaže. 

Som na Instagrame nový. Mohli by ste pozdieľať môj účet a odporučiť vašim sledovateľom, aby mi dali follow?

V zásade nemáme problém pozdieľať nikoho, koho prácu poznáme, ale držíme sa toho, že najskôr by samotní nováčikovia mali trochu zamakať (aj my sme museli a stále musíme). Treba tvoriť obsah, ktorý je zaujímavý a ľudia si ťa nájdu. 

Je Instagram zdrojom vašich príjmov? Dá sa Instagramom zarábať?

Instagram aj je, aj nie je zdrojom našim príjmov, avšak rozhodne netvorí náš hlavný príjem. 

Instagramom sa priamo zarábať nedá, treba si uvedomiť, že Instagram nikomu nič neplatí, dá sa zarábať z reklám, ktoré na svojom profile propaguješ. 

Čo mám robiť, aby mi ľudia dali follow?

Vytváraj pekný content, interaguj s inými účtami, ukáž im, že v tvojom účte (teda v tebe) nájdu hodnotu. Pozri sa na to z hľadiska followera – prečo by mal sledovať práve teba, čo mu vieš ponúknuť iné, alebo lepšie, ako ostatní?

Používate hashtagy. Máte na to nejakú stratégiu?

Áno, pravidelne si robíme hashtag research, ktorú prispôsobujeme nášmu contentu a engagementu. V zásade ide o to, aby sa tvoja fotka v hashtagoch, ktoré použiješ, zobrazila v top 9 príspevkoch, inak hashtagy strácajú zmysel. 

Mám ešte šancu rozbehnúť Instagram?

Bude to ťažšie, ako pred nejakými 2-3 rokmi, ale, samozrejme, je to možné. Treba použiť správne stratégie, niečo si o tom naštudovať a pôjde to. 

Čo mám robiť preto, aby ľudia s mojim účtom interagovali viac?

Na toto asi nemáme jasnú odpoveď, lebo tento problém občas vnímame aj na našom IG. Sú dni, kedy ľudia majú náladu a interagujú, a potom sú dni, kedy nie.

Jednou z možností sú storky, kde dáš možnosť ľuďom sa vyjadriť (pooly, ankety..), prípadne sa skús pod novou fotkou pýtať otázky, čím akoby followera navádzaš na to, aby odpovedal. 

Avšak, je dôležité si uvedomiť, že žiadny nový follower nezačne interagovať hneď, musíš si získať jeho dôveru a to trvá nejaký čas.

Je pravda, že Instagram zmenil algoritmus a pri interakcii je dôležitá prvá hodina?

Áno, je to pravda. Dôležitý je engagement prvej hodiny, podľa toho sa odvíja dosah celého príspevku. 

Foto

Akú používate techniku na fotenie?

Väčšina našich fotiek je fotená mirrorless foťákom CANON EOS M50 (je super ľahký a malý, na cestovanie ako stvorený). Objektívy máme dva. CANON landscape 15-45mm 3.5-6,3F a druhý portrétový SIGMA 30mm 1.4F. 

Keď nemáme foťák po ruke, postačí nám aj Martinov mobil XIAOMI.

Používame aj GoPro Hero 5, ale už vám odporúčame zakúpiť si rovno 7 alebo 8, aj my ideme upgradeovať.

Novinkou v našom geare je dron, DJI Mavic Mini, z ktorého sa veľmi tešíme.

Kto vás fotí, keď ste takmer na všetkých fotkách obaja?

Zabudli sme vám povedať, že cestujeme traja – Martin, Karinka a statív. Takže, odpoveď odhalená. Používame tripod. 

Akú aplikáciu používate na úpravu fotiek?

Adobe Lightroom. 

Niektoré vaše storky majú pekný grafický dizajn. Používate na to nejakú aplikáciu?

Na tvorbu stories používame viacero aplikácii v závislosti od toho, akú storku chceme vytvoriť (foto alebo video). Naše najobľúbenejšie aplikácie na animované storky sú Mojo a Unimated Stories. 

Blogovanie

Prečo ste začali blogovať?

Karinka si počas brigády v Anglicku v roku 2017 založila blog, kde písala o svojich výletoch. Bol to taký online denník pre rodinu a kamošov zo Slovenska. Neskôr z toho vzniklo toto. 

Úprimne si povedzme, že my sme tie prvé dva roky blogovanie zanedbávali. Venovali sme čas a energiu do budovania Instagramu, no teraz to chceme napraviť a chceme vytvoriť aj úspešný blog.

Dá sa zarábať z blogovania? Ako?

Podobne ako je to pri Instagrame, samotný blog ti peniaze nedá. Existuje však viacero spôsobov, ako si vieš blogom zarobiť: affiliate linky, reklamy, Google Adsense, PR články a pod.

Máte nejaké rady pre začínajúcich blogerov?

Kompletný návod ako začať (nielen) travel blog, dostanete od nás vo forme e-booku a taktiež pre vás plánujeme rôzne články pre začínajúcich blogerov. Stačí to potom sledovať a dozvieš sa všetko, čo pri založení blogu potrebuješ.

Koľko času zaberá blogovanie? Dá sa to stíhať popri škole/práci?

Nielen či sa dá, my to na začiatku odporúčame. Blogovanie je beh na dlhú trať, a preto ti hneď po založení prácu nenahradí.

Koľko času blogu venuješ, je na tebe, ale mysli pri tom na to, že od toho sa odvíjajú výsledky. 

Karina & Martin

Ako dlho ste spolu? Ako dlho sa poznáte?

Poznáme sa odmalička, viackrát sme na Instagrame spomínali, že sme spolužiaci zo základnej školy. Avšak, vtedy mal každý z nás iné záujmy. Pár tvoríme od mája 2017, svadbu sme mali v júni 2019. 

Prečo ste mali svadbu tak mladí?

Pretože manželstvo pre nás nie je len papier, obaja sme v tom mali jasno. Nevideli sme žiadny dôvod na to, aby sme na svadbu čakali ďalších 7 rokov ako niektoré páry. A veľmi sa ľúbime, aj preto.

Koľko máte rokov?

Obaja sme narodení v roku 1996. Karinka vo februári, Martin v júni. Opráš matiku 🙂 …

Ako často cestujete?

Momentálne cestujeme full-time, takže nonstop sme niekde na cestách. A zatiaľ nás to veľmi baví.

Kde ste pracovali predtým, ako ste odišli do Ázie?

Obaja sme pracovali vo finančnom sektore pre zahraničnú firmu, Karinka na oddelení Corporate Actions a Martin na oddelení Settlement Processing. 

Kde ste študovali a aký odbor?

Martin po štúdiu gymnázia odišiel a dva roky žil a pracoval v Anglicku. Karinka po gymnáziu študovala na UKF v Nitre. V bakalárskom odbore má vyštudovanú žurnalistiku a momentálne má prerušené magisterské štúdium marketingovej komunikácie a reklamy na rovnakej univerzite. Počas bakalárského štúdia študovala ako Eramus+ študentka polroka na Univerzite Karlovej v Prahe.

Aké máte obľúbené jedlo a čo robíte vo voľnom čase?

Martin miluje palacinky, Karinka šošovicovú polievku a rizoto. Vo voľnom čase sa venujeme blogovaniu, vlastne, nejako veľa voľného času nemáme….”there are no weekends off when you’re chasing your dreams.”

4 vecí, ktoré o nás neviete.
  1. Na základnej škole sme boli spolužiaci.
  2. Karinka 11 rokov tancovala folklór.
  3. Martin hrá na husle a bicie.
  4. Naša prvá pusa bola na letisku v Prahe.